Variant Delta na nás číha z oboch strán. Takto nás štát pripravuje na tretiu vlnu pandémie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Na Slovensku je dnes stále najviac rozšírený variant koronavírusu Alfa, ktorý svojho času dominoval v Spojenom kráľovstve. Na ostrovoch ho však už vytlačil variant Delta, ktorý spôsobuje enormné problémy najmä v Indii.

Odborníci preto tvrdia, že na príchod Delta variantu na Slovensko musíme byť pripravení, v Británii totiž žije veľké množstvo Slovákov, ktorí sa pravdepodobne počas leta prídu domov. Indická mutácia však na nás číha aj z opačnej strany.

Ruskí virológovia tvrdia, že variant Delta je dnes najrozšírenejším kmeňom v Moskve. Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 sa za posledné dva týždne strojnásobil, na COVID oddelenia nemocníc museli v hlavnom meste pridať 5 000 lôžok.

Medzitým stále ďalšie a ďalšie štúdie potvrdzujú, že indický kmeň je doteraz najnebezpečnejšou mutáciou vírusu SARS-CoV-2. Je to najprenosnejšia forma koronavírusu a pravdepodobne tiež smrteľnejšia.

Infekčnejší aj smrteľnejší

Variant, ktorý bol predtým známy pod názvom B.1.617.2, bol prvýkrát objavený v Indii vo februári tohto roka, odvtedy ho potvrdili už vo viac ako 70 krajinách sveta, ako píše magazín The Economist.

V júni zverejnená štúdia britskej vládnej agentúry Public Health England naznačuje, že by sa mohol šíriť takmer 2,5-krát rýchlejšie ako pôvodný vírus. Zdá sa tiež, že variant Delta vedie k závažnejšiemu ochoreniu, nakoľko zvyšuje riziko hospitalizácie.

Našťastie, očkovanie proti tomuto kmeňu je takmer rovnako účinné, ako pri iných variantoch. V porovnaní s variantom Alfa znižuje prvá dávka vakcíny Comirnaty alebo Vaxzevria pri variante Delta riziko nakazenia sa z 50 na 33 percent.

Pri druhej dávke vakcín od konzorcia Pfizer a BioNTech a spoločnosti AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou bolo však riziko nakazenia sa Delta kmeňom oproti Alfa kmeňu miesto o 88 percent znížené o 80 percent.

Pripravení?

Obavy z tretej vlny pandémie spôsobenej týmto variantom sú preto na mieste. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) minulý týždeň vyhlásil, že sa na príchod Delta mutácie musíme pripraviť. Ako?

Štát sa už teraz snaží zachytávať všetky kontakty osôb, ktoré sa vrátili z rizikových krajín.

„Pokiaľ budeme mať presný obraz o tom, z akých krajín sa ľudia vracajú a budeme ich vedieť testovať, tak to uľahčí situáciu aj iným v prípade, že by sa tu začali objavovať nejaké zvýšené počty a prípadne aj Delta,“ uviedol minister v televíznej relácii TA3.

V pondelok po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR povedal, že zatiaľ sa cestovanie obmedzovať nebude, ale vstupenkou na Slovensko od istej doby bude očkovanie a registrácia v takzvanej eHranici s potvrdením z PCR testovania, ktoré bude vykonané piaty až siedmy deň podľa nariadenia Úradu verejného zdravotníctva.

Policajný prezident Peter Kovařík ešte pred zasadnutím zdôraznil, že v prípade, že Delta dorazí na Slovensko, sú pripravení na hraniciach v spolupráci s armádnymi zložkami zasiahnuť. Kľúčové bude podľa neho takisto fungovanie eHranice.

Lengvarský tiež uviedol, že bez toho, aby bol človek zaregistrovaný v rámci eHranice a mal PCR test, nebude pustený na Slovensko. Zatiaľ však na hraniciach príslušníci Policajného zboru SR celodenne nehliadkujú.

Kovařík povedal, že služby 24 hodín denne a sedem dní v týždni budú mať až vtedy, keď dostanú takéto nariadenie.

Kompetencie

Tiež však dodal, že rozhodnutie o režime na hraniciach nie je v kompetencii polície ani Ministerstva vnútra SR. Nie je však ani v kompetencii Ministerstva zdravotníctva SR, ako nám oznámila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Podľa všetkého o tom, do a z ktorých krajín budeme môcť cestovať, budú rozhodovať odborníci z ústredného krízového štábu a konzília odborníkov. Tí budú spolupracovať aj s ministerstvom zahraničných vecí, ako uviedol infektológ Vladimír Krčméry.

Člen Pandemickej komisie tiež oznámil, že v hre sú dve verzie mapy, ktorá by mala určovať, ktoré krajiny sú pre cestovanie vhodné a ktoré skôr nie. Podľa farby, ktorú týmto krajinám pridelia, sa budú nastavovať aj epidemiologické opatrenia pre príchodzích.

Trasovanie

Okrem samotnej kontroly príchodzích na hraniciach bude dôležitou súčasťou procesu aj trasovanie, teda vyhľadávanie kontaktov, s ktorými sa infikovaný stretol a mohol na nich potenciálne preniesť koronavírus.

Rezort zdravotníctva bol počas prvej, ale najmä druhej vlny opakovane kritizovaný za to, že sa trasovaniu dostatočne nevenovali. Eliášová tvrdí, že pri tretej vlne plánujú posilniť kapacity trasovania.

„Uvažujeme o zriadení veľkého call centra, ktoré by pomáhalo Úradu verejného zdravotníctva a masívne trasovalo ľudí bez toho, aby sme museli vyťažovať všetkých pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva, prípadne vojakov a ďalšie skupiny ľudí,“ uviedla.

Súbežne s tým by sa mali posilniť aj kapacity pre sekvenovanie vzoriek, prebieha tiež monitoring odpadových vôd. Vďaka nemu odborníci dokážu odhaliť vznik nových ohnísk ešte predtým, ako sa reálne symptómy ochorenia prejavia a zabrániť tak šíreniu.

Testovanie

Dôležitú úlohu bude opäť zohrávať aj testovanie, podľa Eliášovej chce rezort novú testovaciu stratégiu predstaviť v najbližších dňoch. Problémom môže byť, že mobilné odberové miesta majú zmluvy s ministerstvom platné len do 30. júna.

„V nadväznosti po tomto termíne plánujeme testovať v zmysle konceptu testovania PCR testom a antigénovým testom na jednom mieste, ktoré by bolo situované u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlila Eliášová.

Pripomenula tiež, že akékoľvek testovanie dá len odpoveď na otázku, či je alebo nie je človek v momente testovania pozitívny. Najúčinnejšou ochranou proti ochoreniu COVID-19 je stále očkovanie, ktoré chráni pred ochorením, hospitalizáciou a úmrtím.

Základná rada v súvislosti s treťou vlnou preto znie, cestujte počas letných dovoleniek rozumne, teda do bezpečných krajín. „A najmä, ak ešte nie ste, nechajte sa zaočkovať,“ dodala na záver Eliášová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter KovaříkVladimír KrčméryVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPolicajný zbor SRPublic Health EnglandÚstredný krízový štáb SR