Vážne chorí pacienti s Covid-19 môžu aj po liečbe trpieť nepríjemnými následkami

infúzia, pacient, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Medzi pacientmi hospitalizovanými s ochorením COVID-19 vo vážnom stave sa môžu objavovať delírium a zmätenosť. Naznačuje to nová štúdia zverejnená v odbornom časopise The Lancet.

Riziko podľa vedcov zvyšuje dlhý pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti a tiež pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Depresia, úzkosť či posttraumatická stresová porucha

Po zotavení pacientov by mali lekári sledovať, či sa u nich neobjaví depresia, úzkosť alebo posttraumatická stresová porucha (PTSP). Psychické problémy sa však podľa výskumov pravdepodobne vyhnú väčšine pacientov, najmä tým s ľahším priebehom ochorenia.

Vedci svoje závery založili na štúdiách pacientov s ťažkým akútnym respiračným syndrómom (SARS), blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS) a tiež prvými údajmi o pacientoch s Covid-19.

Problémy môžu pretrvávať

Odborníci z Veľkej Británie a Talianska našli dôkazy o zmätenosti a rozrušenosti u vyše 60 % pacientov s COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ktorých zahrnuli do malého počtu štúdií, prevažne z Číny.

Varujú pritom, že problémom sa môže stať aj PTSP, keďže existujú dôkazy, že 33 % ľudí, ktorí prežili SARS a MERS, trpeli aj vyše dva roky po tom, ako boli vážne chorí, posttraumatickým stresom.

Na to, aby vedci zistili, ako súčasná pandémia ovplyvní psychické zdravie ľudí, budú potrebné ďalšie výskumy, konštatujú v štúdii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom