Včasný záchyt ochorení sa vypláca

Mikroskop.jpg
Foto: Morguefile.com
Prakticky akékoľvek ochorenie sa ľahšie a úspešnejšie lieči v začiatkoch. Pri onkologických ochoreniach to platí dvojnásobne.

Okrem pochopiteľného benefitu pre pacienta zo včasného záchytu profituje aj systém. Ľudovo povedané, pre poisťovne je omnoho lacnejšie investovať do rozsiahleho skríningu ako potom hradiť liečbu, ktorá je pre pokročilé štádium rakoviny náročnejšia, dlhšia a ťažšia.

Netýka sa to však výhradne onkologických ochorení, aj keď štát sa pustil prednostne do onkologického programu. Výrazným zabijakom sú aj srdcovocievne ochorenia či diabetes.

Dôvera

Poistencom Dôvery s rodinnou históriou či predpokladmi pre kardiovaskulárne ochorenia je určený program Zdravé srdce. Vyšetrenie srdca je určené poistencom vo veku 30 až 60 rokov.

Poisťovňa sa tiež venuje skríningu diabetu. Zapojila sa aj do vyhľadávania možných prípadov kolorektálneho karcinómu.

V rámci preventívnej gynekologickej prehliadky robí poisťovňa aj príležitostný skríning rakoviny krčka maternice u žien vo veku 23–64 rokov. Dôvera zabezpečuje aj preventívny mamodiagnostický program pre ženy nad 40 rokov.

Pre starších i novorodencov

Pri preventívnej starostlivosti o dorast a dospelých môžu poistenci absolvovať preventívne vyšetrenie, ktoré odhalí skryté krvácanie v stolici. To by mali podľa Dôvery absolvovať muži aj ženy nad 50 rokov raz za dva roky.

Pri preventívnej urologickej prehliadke môžu muži od 50. roku absolvovať raz za dva roky vyšetrenie, ktorým možno odhaliť karcinóm prostaty.

Dôvera informovala, že na Slovensku sa celoplošným novorodeneckým skríningom vyhľadávajú vrodené chyby močotvorných orgánov a vrodené vykĺbenie bedrových zhybov pomocou ultrazvuku.

Z vrodených chýb látkovej výmeny a endokrinných žliaz je to napr. kongenitálna hypotyreóza (KH), fenylketonúria (FKU) a kongenitálna adrenálna hyperplázia (CAH), ďalej cystická fibróza, ktoré sa vyšetrujú u všetkých živonarodených detí.

Union

Poisťovňa Union sa sústredila aj na karcinóm prostaty. Ročne na túto chorobu zomiera až 600 Slovákov, upozorňuje poisťovňa.

Riziko tohto ochorenia dramaticky narastá po päťdesiatom roku života. Ide o druhú najčastejšiu príčinu úmrtia mužov na nádorové ochorenia.

Pritom veľa mužov má skrytú formu rakoviny prostaty. Často sa ani nezistí, že zomreli práve na toto ochorenie, varuje Union.

Podľa zákona majú muži nárok na preventívnu urologickú prehliadku od 50. roku veku. Muži po 40. roku veku len s výskytom karcinómu prostaty v prvostupňovom príbuzenstve, a v trojročnom intervale.

Union však uhrádza urologickú preventívnu prehliadku u všetkých mužov nad 40 rokov, a to v dvojročnom intervale. „Keďže na urologickú prehliadku chodia len asi 4 % mužov, rozhodli sme do nášho skríningového programu začleniť aj karcinóm prostaty,“ uviedla členka predstavenstva Union zdravotnej poisťovne Elena Májeková.

„V dvoch fázach sme pozvali na prevenciu až 11 000 mužov nad 45 rokov, ktorí neboli viac ako 5 rokov na preventívnej prehliadke u urológa,“ dodala.

Ďalšie skríningy

Ukrátené neostávajú ani ženy. Cytologické skríningové vyšetrenie steru z krčka maternice je súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky. Skríning rakoviny krčka maternice sa vykonáva u žien vo veku 23 až 64 rokov raz ročne. Union pre svoje poistenky spodnú vekovú hranicu znížil na 18 rokov.

Okrem tohto programového skríningu Union ponúka aj ďalšie možnosti vyšetrenia. Jej poistenci môžu v prípade záujmu dostať príspevok na diagnostický test potravinovej intolerancie.

Test na okultné krvácanie mieri na včasné zachytenie rakoviny hrubého čreva/konečníka, resp. aj iné ochorenia. Štandardne sa uhrádza po päťdesiatke raz za dva roky. Union aj tu znížil spodnú vekovú hranicu na 40 rokov.

VšZP

Aj štátna poisťovňa uhrádza test na okultné krvácanie už od 40. roku veku poistenca.

V rámci preventívnej prehliadky prepláca aj vyšetrenie rizika vzniku cievnej mozgovej príhody.

Ďalším vyšetrením je stanovenie pomeru krvného tlaku na nohe a ruke, tzv. ABI indexu. To predpovedá pravdepodobnosť vzniku srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.
VšZP uhrádza výkon raz za dva roky pri preventívnej prehliadke.

Vyšetrenie je určené pacientom nad 60 rokov. Mladším v prípade, že majú symptómy ischemickej choroby dolných končatín.

Vyšetrenie tiež môže absolvovať asymptomatický pacient nad 50 rokov s minimálne jedným rizikovým faktorom. Medzi ne patria arteriálna hypertenzia, abnormálne EKG, diabetes mellitus, obezita s BMI nad 30, fajčenie, vysoká hladina celkového cholesterolu, porucha metabolizmu lipidov, postihnutie koronárnych alebo cerebrálnych artérií a podobne.

Pre mužov i ženy

Poistenky VšZP môžu využiť cytologické vyšetrenie pri každej preventívnej prehliadke, teda raz ročne. Rovnako aj vyšetrenie krčka maternice kolposkopiou.

VšZP nelimituje preventívne mamografické vyšetrenia a pre poistenky má zmluvne zabezpečené termíny do 15 dní od objednania vo vybraných zdravotníckych zariadeniach.

Aj v prípade vyšetrení prostaty VšZP znížila vekovú hranicu na 40 rokov poistenca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Union poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa