Vedci dosiahli významný pokrok v prevencii proti HIV. Jedna injekcia účinkuje až dva mesiace

HIV, lekár, test krvi
Foto: ilustračné, Getty Images

Odborníci predstavili nový typ dlhotrvajúcej prevencie proti HIV u žien. Štúdia analyzovala účinky kabotegraviru a zistila, že táto antiretrovírusová injekčná liečba bola o 89 percent účinnejšia v porovnaní so súčasnou dennou formou terapie.

Lekár Anthony Fauci z amerického Národného zdravotníckeho inštitútu (NIH) vyhlásil, že dosiahli „obrovský pokrok“. „Nemyslím si, že môžeme dostatočne zdôrazniť dôležitosť tejto štúdie,“ dodal.

Výhody terapie

HIV v súčasnosti ovplyvňuje životy viac ako 38 miliónov ľudí na svete. Kabotegravir je podľa vedcov forma prevencie, ktorú nazývajú preexpozičná profylaxia (PrEP) a žena ho musí užívať ešte predtým, ako sa nakazí.

V súčasnosti spočíva PrEP v každodennom užívaní liekov, čo je takisto efektívna prevencia, no človek musí striktne dodržiavať určitý režim a malý odklon v terapii môže spôsobiť zníženie ochrany pred vírusom.

Len jedna dávka kabotegraviru dokáže ochrániť človeka na dva mesiace, a to s oveľa silnejším účinkom oproti preorálnej terapii.

Prekvapivé výsledky výskumu

Štúdiu s názvom HPTN 084 odštartovali koncom roka 2017 a zamerala sa na efektívnosť látky na ochranu sexuálne aktívnych cisrodových žien v oblasti subsaharskej Afriky.

Vzorku tvorilo 3 223 žien od 18 do 45 rokov. Jedna skupina dodržiavala preorálnu terapiu a druhá užívala nový experimentálny liek.

V závere prišli na to, že práve kabotegravir bol o 89 percent účinnejší, pričom v tejto skupine sa infikovali HIV len štyri ženy, z toho dve prestali s injekčnou prevenciou. V preorálnej skupine sa infikovalo 34 žien.

Odborníci upozorňujú, že v postihnutých krajinách spozorovali u žien veľmi vysoké riziko nákazy a mnohé z nich majú problémy s dennou terapiou.

Žiadne výrazné vedľajšie účinky

Predchádzajúce štúdie dokázali, že kabotegravir je bezpečný a efektívny pri prevencii cisrodových mužov a transrodových žien.

Spoluautorka štúdie Mina Hosseinipour vyhlásila, že po rokoch skúmania prevencie voči HIV u žien je rada, že konečne našli riešenie.

Výskum plánovali ukončiť v roku 2022. Na novembrovom stretnutí však dospeli k záveru, že látka je bezpečná, účinná a nemá žiadne výrazné vedľajšie účinky.

Aj napriek sľubným zisteniam sa musia vedci zamerať na niekoľko ďalších otázok, ako napríklad, či je kabotegravir bezpečný pre tínedžerky alebo tehotné ženy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anthony FauciMina Hosseinipour
Firmy a inštitúcie Národný zdravotnícky inštitút (NIH)