Vedci odporúčajú očkovanie proti koronavírusu aj pre vekovú skupinu 12 až 18 rokov, výhody prevažujú nad rizikami

Očkovanie, koronavírus

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sú pre vekovú skupinu 12 až 18 rokov vysoko účinné a bezpečné. Pri príležitosti začiatku školského roka to v tlačovej správe konštatuje Iniciatíva Veda pomáha.

Zároveň zdôrazňuje, že výhody očkovania prevažujú nad rizikami aj v tejto vekovej skupine a deťom a rodičom očkovanie zodpovedne odporúča.

„Celkovo sú zaznamenané nežiaduce účinky po očkovaní proti COVID-19 medzi deťmi mimoriadne zriedkavé, obzvlášť, ak sa dodrží odporúčanie niekoľkodňového pokoja a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej záťaži po očkovaní. Naopak, riziká ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 a dlhodobé následky u detí sú síce pomerne malé, avšak nie zanedbateľné,“ uvádza iniciatíva.

Post-kovidové následky

Očkovanie podľa vedcov chráni nielen pred samotným ochorením COVID-19, ale aj pred „post-kovidovými“ následkami, ako sú dlhodobá únava, bolesti hlavy, zadýchavanie, búšenie srdca, ale aj závažnými následkami s názvom multisystémový zápal MIS-C.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Čistý benefit očkovania je u detí nižší než u dospelých – najmä seniorov a ľudí so závažnými ochoreniami. Verejné inštitúcie by mali sústrediť svoje úsilie na očkovanie práve týchto skupín a ponechať očkovanie detí na rozhodnutie ich rodičov,“ uvádza iniciatíva.

Tínedžeri výrazne prispievajú k šíreniu nákazy

Mládež vo veku 12 až 18 rokov, na rozdiel od menších detí, podľa vedcov výrazne prispieva k šíreniu nákazy.

„Obzvlášť odporúčame očkovanie tínedžerom, ktorí majú súrodencov novorodencov, respektíve malé deti a príbuzných s vážnymi ochoreniami, napríklad po transplantácii orgánov, s autoimunitnými poruchami alebo nádorovými ochoreniami,“ zdôrazňuje iniciatíva.

Ministerstvu školstva zároveň odporúča, aby minimalizovalo dopady pandémie na deti a ich vyučovací proces. „Nie sú pádne medicínske a epidemiologické dôvody pre dištančné vzdelávanie zaočkovaných žiakov alebo žiakov po prekonaní COVID-19, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými spolužiakmi. Školská dochádzka týchto detí by už nemala byť vážnejšie obmedzovaná,“ dodala iniciatíva.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19