Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mri_snimok.jpg
Foto: Pixabay.com
1. 07. 2016 12:55 Ostatné od SITA

Vedci skúmajú strácanie rovnováhy

Vedci skúmajú, ako človek stráca rovnováhu, keď ho mätú falošné podnety. Výsledky by mohli pomôcť najmä starším ľuďom či pacientom s Parkinsonovou chorobou. Informovala o tom Slovenská akadémia vied (SAV).

Projekt, ktorý vedie František Hlavačka z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV, je zameraný na udržanie rovnováhy v momentoch vstávania zo sedu či vykročenia.

„Aby človek vzpriamene stál, potrebuje svaly.  Aby pri tom nespadol, k tomu dopomáhajú senzorické orgány v spolupráci s centrálnou nervovou sústavou. Keď dôjde k zlyhaniu jedného z týchto aktérov, prichádza pád,“ hovorí Hlavačka.

Jeho tím je zameraný najmä na výskum senzorických vnemov, čiže zraku, hmatu a vestibulárneho (rovnovážneho) systému a ich vplyvu na rovnováhu človeka.

„Predstavte si, že prichádza električka, čo je veľká pohybujúca sa plocha, ktorá mätie váš zrak. Vy sa chcete pohnúť dopredu, ale stúpite na nejakú nerovnosť, čo pomýli aj vaše svaly. Každý zmysel povie mozgu niečo iné a hrozí vám závrat, alebo rovno pád,“ vysvetľuje vedec.

Keď totiž mozog dostane tri signály, ktoré nie sú rovnaké, je zmätený a hľadá rovnovážnu polohu prostredníctvom „strednej cesty“. Funkcia vestibulárneho orgánu začína klesať najmä u starších ľudí nad 65 rokov, no zlyhávať môže aj po viróze či úraze. Prejavuje sa to tým, že ľudí „ťahá“ do jednej strany.

Neinvazívny výskum robia vedci na mladých ľuďoch, starších ľuďoch a na pacientoch s Parkinsonovou chorobou, pričom tieto skupiny následne porovnávajú. Rôznymi spôsobmi stimulujú ich senzorické vnemy a následne sledujú kinematiku ich pohybu či vychýlenie tela z rovnovážnej polohy prostredníctvom špeciálnych kamier s presnosťou na milimetre.

„Keby sa nám podarilo objasniť, ako vplývajú senzorické systémy na vstávanie zo sedu a zahájenie chôdze, mohli by sme tieto informácie použiť pri rehabilitácii rôznych porúch rovnováhy či pohybu,  a taktiež radiť pacientom, ako predchádzať pádom, ktorých dôsledky sú u starších ľudí často veľmi nepríjemné. U pacientov s Parkinsonovou chorobou, ktorí majú problém s vykročením, by zase mohlo pomôcť rozvibrovanie svalu. To by stimulovalo úplne novú vetvu v mozgu a umožnilo tak pacientovi spraviť krok,“ vysvetľuje vedec, ktorý sa rovnováhou zaoberá dlhodobo a v minulosti testoval aj rovnováhu kozmonauta Ivana Bellu pred a po lete do vesmíru.

Odporúčané články

Vedci skúmali Alzheimerovu chorobu a zrejme odhalili, prečo postihuje viac ženy ako mužov Medzinárodná spolupráca vo výskume umožní pacientom dostať sa skôr k inovatívnym liekom

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Cyklista neprežil zrážku s Octaviou, vodič sa zrejme dostatočne nevenoval riadeniu Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Aktualizované: Začiatok týždňa je horúci, pre niektoré okresy je vydaná aj výstraha prvého stupňa Minimálna mzda má budúci rok tvoriť polovicu z očakávanej priemernej mzdy Video: Zadržaný supertanker Adrian Darya 1 vyplával do medzinárodných vôd

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X