Vedci skúmali účinky terapie hudbou, vybraná skladba na pacientov pôsobila rovnako ako sedatíva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
pacient, nemocnica, hudba
Foto: ilustračné, Getty Images.

Počúvanie „najrelaxačnejšej piesne na svete“ pred operáciou môže mať také isté účinky na pacienta ako lieky. Tvrdia to americkí vedci.

Skladba pôsobila rovnako ako sedatíva

Ich štúdia preukázala, že skladba, ktorú napísali na zníženie pocitu úzkosti, krvného tlaku a pulzu, pôsobila na 157 pacientov rovnako ako sedatíva. Ľudia, ktorí sa zapojili do výskumu, však uviedli, že by si radšej vybrali vlastnú hudbu.

V rámci štúdie pacientom buď podali liek alebo im pustili pieseň Weightless od britskej kapely Marconi Union.

Pocit úzkosti sa pritom znížil v obidvoch skupinách. Úzkosť pred operáciou môže ovplyvniť zotavenie sa po zákroku, a to pre stresové hormóny, ktoré sa produkujú v tele.

Terapia hudbou je vraj neškodná a lacná

Lieky, ktoré znižujú pocit úzkosti však môžu mať vedľajšie účinky a pacienti musia byť pod stálou kontrolou. Terapia hudbou je oproti tomu „neškodná a lacná„.

Výskumníci z University of Pennsylvania pre magazín BMJ prezradili, že teraz chcú zistiť, či na výsledky vplývajú aj hudobný žáner a spôsob prehratia skladieb.

Ako dodáva BBC, hudba má neoceniteľný prínos v medicíne už množstvo rokov. Využili ju už aj pri operáciách mozgu, pri liečbe detí s autizmom či ľudí trpiacich demenciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia