Vedci z Oxfordskej univerzity prišli s novou vakcínou. Môže zachrániť státisíce životov ročne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, malária
Foto: ilustračné, SITA/AP

Aj keď sa može zdať, že ochorenie COVID-19 je momentálne to jediné, čo vedcov a výrobcov liekov zaujíma, nie je to pravda. Výskumníci z Oxfordskej univerzity, ktorí sa podieľa aj na vývoji vakcíny proti ochoreniu COVID-19, prišli s ďalšou život zachraňujúcou vakcínou.

Ide o očkovaciu látku proti malárii. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo v roku 2019 celosvetovo nahlásených 229 miliónov prípadov tohto závažného ochorenia. Na infekciu prenášanú komármi v danomu roku zomrelo 409-tisíc ľudí.

Najzraniteľnejšie sú pritom deti do päť rokov, ktoré tvorili 67 percent týchto úmrtí. Vďaka Oxfordskej univerzite a jej partnerom konečne existuje vakcína, ktorá hlási účinnosť na úrovni 75 percent. Presne v takú WHO dlhodobo dúfala.

Štúdia z Burkine Faso

Britskí vedci testovali bezpečnosť a účinnosť najnovšej vakcíny proti malárii na skupine detí. Randomizovaná, kontrolovaná, dvojito zaslepená štúdia sa uskutočnila v Burkine Faso a zúčastnilo sa jej 450 detí vo veku od päť do 17 mesiacov.

Deti boli rozdelené do troch skupín, pričom jedna skupina dostala vysokú dávku vakcíny proti malárii, druhá nízku dávku a kontrolná skupina dostala vakcínu proti besnote. Výsledky boli vynikajúce, ako uvádza stránka IFL Science.

Pri vyššom dávkovaní bola účinnosť vakcíny 77 percent počas obdobia jedného roka, pri nižšom dávkovaní je vakcína z dielne Oxfordskej univerzity účinná na 71 percent. Neboli hlásené žiadne nepriaznivé zdravotné následky.

Fáza III

Vakcína tiež bola dobre tolerovaná. Výsledky klinických skúšok momentálne čakajú na uverejnenie v odbornom vedeckom magazíne Lancet, ktorý skúmal napríklad aj ruskú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 Sputnik V.

„Sú to úžasné výsledky, ukazujú bezprecedentné úrovne účinnosti vakcíny, ktorá bola v našom testovacom programe dobre tolerovaná. Tešíme sa na nadchádzajúcu fázu, ktorá preukáže bezpečnosť a efektivitu vakcíny,“ uviedol na margo štúdie profesor Halidou Tinto.

V rámci tretej fázy klinických skúšok budú vakcínu testovať na 4 800 deťoch vo veku od päť do 36 mesiacov zo štyroch afrických krajín. Ak bude štúdia úspešná, Britmi vyvinutá vakcína proti malárii može v budúcnosti zachrániť státisíce životov.

Malária

Malária je infekčné ochorenie ničiace červené krvinky. Pôvodcom ochorenia je vnútrobunkový cudzopasník Plasmodium vivax, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale a Plasmodium falciparum.

Malária sa vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach, teda v niektorých častiach Mexika, v centrálnej a Južnej Amerike, Dominikánskej republike, Haiti, na Strednom východe, v Afrike, Juhovýchodnej Ázii, Indii, Číne a Oceánii.

Malária je prenášaná z človeka na človeka prostredníctvom samičiek komára z rodu Anofeles. Inkubačná doba, teda čas od uštipnutia infikovaným komárom po objavenie sa prvých príznakov, je od šesť do 60 dní. Najčastejšie sa však objavujú po siedmich až deviatich dňoch od nakazenia sa.

Medzi príznaky malárie, ktoré sú podobné ako pri chrípke, patrí horúčka vrátane triašky, bolesti hlavy, bolesti svalov, únava, nevoľnosť, zvracanie a hnačka.

Riziko nákazy sa líši medzi jednotlivými krajinami, ale aj medzi rôznymi oblasťami v týchto krajinách. Menšie riziko je v mestských oblastiach a vo výškach nad 1 500 m n. m. a v suchej sezóne. Nie je to však pravidlo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Oxfordská univerzitaWHO Svetová zdravotnícka organizácia