Vedci zistili, že jedno z vírusových ochorení môže byť kľúčom k imunite proti COVID-19

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
krvný test na protilátky proti Covid-19
Ilustračné foto: SITA (Simon Dawson/Pool via AP)

Prebieha podobne ako chrípka a prenášajú ju komáre. Reč je o horúčke dengue, ktorá sa dostala do pozornosti vedcov v súvislosti s novým koronavírusom.

Na serveri Medrxiv.org sa objavila nová štúdia, ktorá poukazuje na súvislosť medzi šírením koronavírusu a ohniskami horúčky dengue v Brazílii. Informovala o nej agentúra Reuters.

V ohniskách tropického vírusu epidémia slabla

Na štúdii, ktorá ešte nebola publikovaná oficiálne, pracovali americkí výskumníci z Duke University. Tí porovnávali geografické rozloženie nových prípadov COVID-19 s oblasťami, kde bola v rokoch 2019 a 2020 rozšírená horúčka dengue.

Úplnou náhodou si všimli, že tam, kde sa predtým expanzívne šírila horúčka dengue, pribúdali pozitívne prípady COVID-19 pomalšie a súčasne ich bolo menej.

Krížová imunitná reakcia

Vedci sa domnievajú, že by mohlo ísť o dôsledok krížovej imunitnej reakcie medzi sérotypmi flavivírusu horúčky dengue a SARS-CoV-2.

Znamená to, že protilátky, ktoré sa v tele tvoria po prekonaní tropickej infekcie, by mohli poskytovať určitú ochranu aj pred COVID-19.

Pomohla by nám jedna vakcína?

Zároveň sa výskumníci pohrávajú s myšlienkou, či by imunizácia účinnou a bezpečnou vakcínou proti horúčke dengue nemohla byť cestou, ako dosiahnuť ochranu aj pred koronavírusom.

Protilátky s podobným efektom

Ako pre Reuters uviedol vedúci autor štúdie Miguel Nicolelis, už predchádzajúce štúdie poukázali na to, že ľudia, ktorým v krvi kolujú protilátky proti horúčke dengue, môžu mať falošne pozitívne výsledky na protilátky proti SARS-CoV-2, aj keď sa koronavírusom nikdy nenakazili.

Na vzťah medzi ohniskami tropickej infekcie a pomalším šírením koronavírusu vedci narazili aj v iných častiach Latinskej Ameriky a tiež v Ázii či tichomorských ostrovoch.

Tretina nakazených zomiera

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa horúčka dengue bežne vyskytuje v Amerike, Ázii, Afrike a niektorých častiach Karibiku a Pacifiku. Ochorenie na človeka prenášajú komáre rodu Aedes.

Príznaky pripomínajú chrípku, no u detí vo veku do desať rokov môže dôjsť k tzv. hemoragickej forme sprevádzanej vnútorným a vonkajším krvácaním. Imunita po prekonaní ochorenia je celoživotná, avšak ochoreniu podlieha asi tretina nakazených.

Hoci na Slovensku nebol zaznamenaný žiadny domáci ani importovaný výskyt tohto ochorenia, vo Francúzsku a v Chorvátsku v roku 2010 zaevidovali aj prípady, ktoré neboli importované z inej krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)