Vedeli ste, že lieky na predpis vám vydajú aj v zahraničí? Takto postupujte u lekára

Lekáreň, lieky
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Lieky na predpis si môžete zakúpiť vo všetkých krajinách Európskej únie, informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Platnosť lekárskeho predpisu totiž nie je výhradne viazaná na územie Slovenska.

ŠÚKL však zároveň upozorňuje, že v iných krajinách predpísané lieky nemusia byť dostupné alebo môžu mať iný názov.

Lekára požiadajte o cezhraničný predpis

Na vydaj liekov v inej krajine EÚ budete od lekára potrebovať tzv. cezhraničný predpis. Podľa ŠÚKL neexistuje osobitný vzor alebo formát tohto predpisu.

Musí však obsahovať aspoň:

  • Meno a priezvisko pacienta,
  • dátum vydania predpisu,
  • údaje o predpisujúcom lekárovi: meno, odbornú kvalifikáciu, priame kontaktné údaje, adresu pracoviska (vrátane krajiny) a podpis (vlastnoručný alebo digitálny),
  • údaje o predpisovanom lieku: jeho bežný názov (nie obchodnú značku, ktorá môže byť odlišná v inej krajine), formu (tablety, roztok atď.), množstvo, koncentráciu a dávkovanie.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Od lekára si pýtajte aj papierovú kópiu

Ako ďalej upozorňuje ŠÚKL, na liekysa vzťahujú pravidlá krajiny, v ktorej sa vydávajú. To znamená, že lekárnik bude pri výdaji liekov uplatňovať vnútroštátne pravidlá – napríklad sa uplatní iné denné dávkovanie.“

V prípade, že vám lekár vystaví len elektronický predpis, pre istotu ho požiadajte aj o papierovú kópiu, pretože elektronickú verziu vám mimo domovskej krajiny nemusia uznať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv