Veková hranica sa opäť znížila, vakcíny od Pfizer/BioNTech a Moderna môžu dostať aj ľudia nad 45 rokov

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Ministerstvo zdravotníctva SR znížilo vekovú hranicu pre očkovanie vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na 45 rokov.

Viac o téme: Koronavírus

Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, záujemcovia o očkovanie vo veku 45 a viac rokov, ktorí sú zaregistrovaní prostredníctvom portálu www.korona.gov.sk, a ktorým ešte nebol pridelený termín očkovania, budú vo virtuálnej Čakárni presunutí do zoznamov čakateľov na vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Naďalej však platí, že termíny očkovania budú po otvorení kapacít prideľované striktne podľa veku a diagnóz.

V prvom kole sa prideľujú termíny seniorom starším ako 70 rokov veku, následne pacientom s vážnymi chronickými ochoreniami. V treťom kroku sa termíny prideľujú osobám starším ako 60 rokov a pacientom so stredne závažnými chronickými ochoreniami. Podmienkou je, aby sa údaje záujemcu o očkovanie nachádzali v zoznamoch chronicky chorých pacientov, ktoré vypracovali zdravotné poisťovne.

Po pridelení termínov pre seniorov a chronicky chorých pacientov voľné očkovacie „sloty” vo vakcinačných centrách obsadia záujemcami, ktorí sú mladší ako 60 rokov zostupne.

Záujemcov mladších ako 45 rokov budú očkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechModernaMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRPfizer