Veľkokapacitné odberové miesta nájdete už v každom kraji, denne pomôžu otestovať tisíce ľudí

Koronavírus, test covid 19
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Virginia Mayo)

Veľkokapacitné mobilné odberové miesta, ktoré vykonávajú testovanie na COVID-19, fungujú už vo všetkých krajských mestách. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Inkubačnú dobu treba dodržať

Do prevádzky boli uvedené postupne v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Nitre, Trnave, Prešove a najnovšie v Košiciach. Každé z nich je schopné denne otestovať stovky ľudí. „Vďaka veľkokapacitným mobilným odberovým miestam sme pripravení na masívne testovanie po celom Slovensku. Kapacitu sme zvýšili tak, že vieme otestovať až 7 500 ľudí denne,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Šéf rezortu zdravotníctva pripomenul, že v prípade kontaktu s pozitívnou osobou alebo po návrate z rizikovej krajiny je dôležité pred testovaním dodržať päťdňovú inkubačnú dobu. Počas týchto piatich dní je potrebné minimalizovať kontakt s okolím a zostať v domácej izolácii. „Iba tak je možné COVID-19 pri testovaní s istotou odhaliť,“ dodal Krajčí.

Testovanie len s COVID-passom

Pred testovaním je nevyhnutné vyplniť elektronický formulár na stránke korona.gov.sk. Prostredníctvom tohto formulára sa každému záujemcovi o testovanie vygeneruje tzv. COVID-pass. Ten, kto sa zaregistruje, dostane do 72 hodín SMS správu o termíne a mieste testovania na COVID-19.

Touto SMS správou, resp. COVID-passom sa treba preukázať na odberovom mieste. Po otestovaní by mal byť výsledok doručený do 96 hodín. Občania, ktorí dostanú SMS s pozitívnym výsledkom, musia zostať v povinnej karanténe, respektíve domácej izolácii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR