Verejno-súkromné partnerstvá môžu fungovať aj v zdravotníctve, dobré príklady ponúka niekoľko miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Príklady projektov verejno-súkromných partnerstiev, tzv. Private public partnership (PPP), je podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) možné nájsť aj v zdravotníckej oblasti.

Takéto príklady z hľadiska ekonomickej udržateľnosti, pozitívnych sociálnych dopadov, ale aj dosahu samospráv na obslužnosť územia a dostupnosť verejných služieb v pondelok na Spiši predstavili primátori Levoče, Partizánskeho a Šiah.

Pätnásťročné skúsenosti v Levoči

V každom z týchto miest pôsobia dlhodobo v ekonomicky priaznivých číslach nemocnice zriadené a prevádzkované práve spomínanou PPP formou. Informoval o tom prostredníctvom tlačovej správy ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Napríklad v Levoči sa s reformou zdravotníctva podľa primátora Miroslava Vlkovského začalo v rokoch 2002 až 2005.

„V tomto období bola aj Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča ako príspevková organizácia pretransformovaná na akciovú spoločnosť so 100-percentným vlastníctvom mesta Levoča. Za predchádzajúcich pätnásť rokov prešla rôznymi racionalizačnými zmenami, ktorých výsledkom bolo zvýšenie efektívnosti, hospodárnosti procesov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov regiónov Spiša, Liptova, Gemera a Šariša,“ vysvetlil.

Na 15-ročnom príklade tak poukázal, ako sa dá postupne zo zadlženého zdravotníckeho zariadenia vytvoriť zariadenie, ktoré nevytvára dlhy verejnému sektoru v spolupráci so súkromným investorom. Ten do nej vstúpil v roku 2008.

Majetok prenajali súkromnej firme

Prenájom nehnuteľností a hnuteľného majetku nemocnice v Partizánskom sa rovnako vydaril, potvrdil to primátor Jozef Božik.

„Mesto prenechalo svoj majetok do nájmu súkromnej spoločnosti, aby poskytovala zdravotnícke služby namiesto pôvodného subjektu založeného mestom, s cieľom stabilizovať finančné hospodárenie a tiež zachovať a rozvíjať veľmi špecifickú oblasť zdravotníctva, ktorá si vyžaduje samostatné know-how a ďalšie kapitálové zdroje, ktoré ďaleko prevyšujú rozpočtové možnosti mesta,“ opísal.

Dobré skúsenosti majú v meste Šahy na juhu Slovenska. Ako povedal ich primátor Štefan Gregor, mesto dokáže investovať a zvelaďovať svoj majetok aj vďaka úspešným projektom z eurofondov, súkromné spoločnosti a neziskové organizácie poskytujú služby za lepších podmienok.

„Občania v tejto chvíli jednoznačne prosperujú z tejto spolupráce. Mesto je vlastníkom areálu, kde sa poskytujú zdravotnícke služby. Mesto nielen prenajíma, za symbolické sumy, súkromným spoločnostiam a občianskemu združeniu priestory, ale intenzívne spolupracuje,“ vysvetlil.

Viac služieb v jednom areáli

Podľa jeho slov sa nikto nezadlžuje a spoločnými silami tak dokážu poskytovať dostupnú starostlivosť pre chorých z celého regiónu. Dodal, že v jednom areáli dokážu poskytnúť viac služieb.

„Pacient navštívi obvodného lekára, o pár metrov ďalej má špecialistu a v prípade potreby má o pár metrov CT, digitálny röntgen a kvalitne vybavené laboratóriu. Kým sa vráti z odborného vyšetrenia, vďaka kvalitne vybudovanému komunikačnému systému má lekár k dispozícii vyjadrenie odborného lekára po vyšetrení, a tak isto aj výsledok CT vyšetrenia alebo röntgenu,“ opísal primátor.

V súčasnosti podľa neho v areáli nemocnice poskytuje zdravotnícke služby už viac súkromných spoločností a sociálne služby jedno občianske združenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef BožikMiroslav VlkovskýŠtefan Gregor
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska