Veterinárna univerzita v Košiciach zrenovovala svoje priestory, opravy ju stáli vyše 2,5 milióna eur

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie
Vo všetkých troch rekonštruovaných budovách univerzita zateplovala obvodové múry i strechy. Foto: www.facebook.com

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach zrekonštruovala svoje tri budovy za viac ako 2,5 milióna eur. Opravy financovali zo štrukturálnych fondov a na všetky budovy už bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie. Informovala o tom hovorkyňa UVLF Zuzana Bobríková.

Cieľom projektov bolo zníženie energetickej náročnosti budov. Výrazné zásahy sa dotkli pavilónu č. 25 s priľahlými skleníkmi, pavilónu chemických disciplín a pavilónu farmácie. Vo všetkých troch prípadoch išlo hlavne o zateplenie obvodových múrov a striech, odstránenie tepelných mostov, vymieňali aj okná a dvere na budovách.

Obnovou prešlo vykurovanie, zdravotechnika či osvetlenie. Súčasťou je nový systém merania, riadenia a regulácie spotreby energie na vykurovanie a ohrev teplej vody. Všetky tri budovy z hľadiska celkovej potreby energie budú po obnove patriť do energetickej triedy A.

Čiastočná rekonštrukcia prebehla pred rokmi

Budova farmaceutického pavilónu bola čiastočne zrekonštruovaná už v roku 2010, keď vybudovali cvičebne, laboratóriá, posluchárne pre potreby farmaceutického vzdelávania, a tiež kancelárske priestory.

„Táto prvá rekonštrukcia však neriešila energetickú náročnosť a prevádzka budovy bola veľmi drahá. Keďže náš aktuálny projekt spĺňal prísne kritériá operačného programu Kvalita životného prostredia, z ktorého je možné financovať projekty na zníženie spotreby energie pri prevádzke verejných budov, boli sme úspešní a nenávratný finančný príspevok získali,“ uviedol kvestor UVLF Róbert Schréter.

Univerzita uspela aj v ďalších projektoch

Univerzita bola úspešná aj s ďalšími dvoma projektmi v operačnom programe Kvalita životného prostredia. Na projekt na zníženie energetickej náročnosti pavilónu č. 17, v ktorom sídlia štyri kliniky – klinika malých zvierat, prežúvavcov, ošípaných a koní, získala UVLF zo štrukturálnych fondov nenávratný príspevok takmer dva milióny eur.

Začiatkom jesene sa začali tiež prvé práce na obnove budovy a modernizácii technického zariadenia pavilónu č. 12. Schválená výška nenávratného finančného príspevku je takmer 1,3 milióna eur a práce by mali trvať do leta 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Bobríková
Firmy a inštitúcie Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie