Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
||
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: vZdravotnictve.sk
25. 03. 2019 13:13 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

|video| NÚDCH dobudoval neurocentrum s endoskopom na svetovej úrovni

Neurocentrum je vybavené technikou financovanou z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva v celkovej sume takmer 3,34 mil. eur.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave dobudoval neurocentrum so špičkovým endokskopom.

„Deti z celého Slovenska budu mať nádej na špičkovu liečbu,“ uviedla v pondelok na tlačovej besede ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Neurocentrum je vybavené technikou financovanou z kapitálových výdavkov ministerstva v celkovej sume takmer 3,34 mil. eur.

Neurocentrum umožni lekárom poskytovať malým pacientom komplexnú diagnostiku a chirurgickú liečbu úrazov a ochorení centrálnej a periférnej neurovej sústavy. Týka sa to aj ochorení podporných štruktúr – lebky a miechy.

Ide najmä o nádorové ochorenia mozgu a miechy, úrazy hlavy a chrbtice, cievne ochorenia, vrodené a zápalové ochorenia mozgu a miechy.

Najprv vyšetrenie

„Nové špičkové prístrojové vybavenie nám umožní robiť nielen maximálne bezpečné operácie so zníženou radiačnou záťažou, ale aj operovať pacientov novým spôsobom – vo virtuálnej realite,“ ocenil prínosy pracoviska generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Neurocentrum2.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

Pri takýchto operáciách sa na začiatok spraví pacientovi zobrazovacie vyšetrenie. Informácie sa z neho prenesú do navigačného systému. Ten umožní vytvoriť si predstavu skutočnej situácie v mozgu pacienta bez radiačnej záťaže. To je dnes podľa lekára NÚDCH Bruna Rudinského celosvetový trend.

„Špičkové prístrojové vybavenie je základom pre bezpečné a šetrné operácie. Pracujeme s mozgom a miechou – najcennejšími tkanivami v ľudskom organizme, ktorých poškodenie je nezvratné a s trvalými následkami,“ doplnil Rudinský.

Ešte počas operácie nájdu aj pozostatky tumoru

Vizualizáciu pri operačných výkonoch zabezpečí aj operačný mikroskop, C rameno s možnosťou 3D zobrazenia, endoskop, exoskop, ultrazvukový prístroj a navigačný systém umožňujúci operovať vo virtuálnej realite.

Štandardom pri zobrazovacích zariadeniach je možnosť 3D zobrazenia na monitore s vysokým 4K rozlíšením.

Napríklad špičkový mikroskop, jediný na Slovensku a vôbec druhý na svete, umožní počas operácie detekovať pozostatky tumoru v tkanive mozgu. Poskytuje zároveň zobrazenie s najvyšším možným rozlíšením.

Pritiahli odborníka zo zahraničia

Neurocentrum3.jpg
Lekári Bruno Rudinský (v strede) a Robert Chrenko | Foto: vZdravotnictve.sk

Neurocentrum začne fungovať od 1. apríla. Od tohto dátumu pribudne do tímu špecialistov aj neurochirurg Robert Chrenko, ktorý viac ako 12 rokov pracoval v Rakúsku na neurochirurgickom oddelení ako vedúci oddelenia.

„Rozhodol som sa po oboznámení sa s projektom detského neurocentra v rámci NÚDCH pre návrat na Slovensko,“ povedal.

Projekt je podľa neho ambiciózny a myslí si, že jeho pôsobenie môže byť prínosom. Pripomenul tiež, že pracovisko vzniklo v dôsledku dopytu zdola.

Odporúčané články

V trnavskej nemocnici už možno platiť kartou Portál na objednávanie k lekárovi sprístupnia pre Trnavský kraj

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X