|video| NÚDCH dobudoval neurocentrum s endoskopom na svetovej úrovni

neurocentrum
Foto: vZdravotnictve.sk
Neurocentrum je vybavené technikou financovanou z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva v celkovej sume takmer 3,34 mil. eur.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave dobudoval neurocentrum so špičkovým endokskopom.

„Deti z celého Slovenska budu mať nádej na špičkovu liečbu,“ uviedla v pondelok na tlačovej besede ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Neurocentrum je vybavené technikou financovanou z kapitálových výdavkov ministerstva v celkovej sume takmer 3,34 mil. eur.

Neurocentrum umožni lekárom poskytovať malým pacientom komplexnú diagnostiku a chirurgickú liečbu úrazov a ochorení centrálnej a periférnej neurovej sústavy. Týka sa to aj ochorení podporných štruktúr – lebky a miechy.

Ide najmä o nádorové ochorenia mozgu a miechy, úrazy hlavy a chrbtice, cievne ochorenia, vrodené a zápalové ochorenia mozgu a miechy.

Najprv vyšetrenie

„Nové špičkové prístrojové vybavenie nám umožní robiť nielen maximálne bezpečné operácie so zníženou radiačnou záťažou, ale aj operovať pacientov novým spôsobom – vo virtuálnej realite,“ ocenil prínosy pracoviska generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Neurocentrum2.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

Pri takýchto operáciách sa na začiatok spraví pacientovi zobrazovacie vyšetrenie. Informácie sa z neho prenesú do navigačného systému. Ten umožní vytvoriť si predstavu skutočnej situácie v mozgu pacienta bez radiačnej záťaže. To je dnes podľa lekára NÚDCH Bruna Rudinského celosvetový trend.

„Špičkové prístrojové vybavenie je základom pre bezpečné a šetrné operácie. Pracujeme s mozgom a miechou – najcennejšími tkanivami v ľudskom organizme, ktorých poškodenie je nezvratné a s trvalými následkami,“ doplnil Rudinský.

Ešte počas operácie nájdu aj pozostatky tumoru

Vizualizáciu pri operačných výkonoch zabezpečí aj operačný mikroskop, C rameno s možnosťou 3D zobrazenia, endoskop, exoskop, ultrazvukový prístroj a navigačný systém umožňujúci operovať vo virtuálnej realite.

Štandardom pri zobrazovacích zariadeniach je možnosť 3D zobrazenia na monitore s vysokým 4K rozlíšením.

Napríklad špičkový mikroskop, jediný na Slovensku a vôbec druhý na svete, umožní počas operácie detekovať pozostatky tumoru v tkanive mozgu. Poskytuje zároveň zobrazenie s najvyšším možným rozlíšením.

Pritiahli odborníka zo zahraničia

Neurocentrum3.jpg
Lekári Bruno Rudinský (v strede) a Robert Chrenko | Foto: vZdravotnictve.sk

Neurocentrum začne fungovať od 1. apríla. Od tohto dátumu pribudne do tímu špecialistov aj neurochirurg Robert Chrenko, ktorý viac ako 12 rokov pracoval v Rakúsku na neurochirurgickom oddelení ako vedúci oddelenia.

„Rozhodol som sa po oboznámení sa s projektom detského neurocentra v rámci NÚDCH pre návrat na Slovensko,“ povedal.

Projekt je podľa neho ambiciózny a myslí si, že jeho pôsobenie môže byť prínosom. Pripomenul tiež, že pracovisko vzniklo v dôsledku dopytu zdola.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruno Rudinský
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb