Viete, čo sú to generické lieky? Sú lacnejšie, rovnako účinné a dôveruje im až 40 percent Slovákov

Ľudia dôverujú aj informáciám od lekárnikov.
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Generické lieky vníma pozitívne 40 percent Slovákov. Ukázal to septembrový prieskum agentúry Focus, realizovaný na podnet Asociácie pre generické a biosimilárne lieky (Genas). Na Slovensku sa podľa jeho výsledkov liečia na dlhodobé alebo chronické ochorenie dve pätiny opýtaných, pričom 14 percent dlhšie ako 10 rokov.

Osobnú skúsenosť s generickými liekmi uvádza tretina respondentov. Štyria z desiatich opýtaných vnímajú generiká pozitívne, ako lieky rovnako účinné, bezpečné a kvalitné ako originálne lieky. Tento názor je najviac zastúpený u ľudí s vysokoškolským vzdelaním, medzi tvorivými odbornými pracovníkmi a ľuďmi, ktorí majú reálnu skúsenosť s generickými liekmi.

Lieky s minimálnym doplatkom

Osobná skúsenosť s generikami je podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus nízka. „V prieskume ju uvádza iba 34 percent respondentov, predovšetkým ide o ľudí starších ako 65 rokov, ktorí sa liečia na rôzne chronické ochorenia. Až polovica opýtaných deklaruje, že skúsenosť s generickými liekmi nemajú a pätina opýtaných nevie, či niekedy v minulosti užívali generické lieky,“ uviedol.

Za najväčšiu výhodu generík považujú pacienti, ktorí ich užívajú, cenovú výhodu, teda minimálny doplatok za liek. V prieskume to uviedlo 65 percent opýtaných. Ako výhody tiež vnímajú ich dostupnosť v lekárňach či pohodlné dávkovanie.

Najčastejšie informácie poskytuje lekár

Prieskum sa zameral aj na spôsob, akým opýtaní získavajú informácie o liekoch a dôveryhodnosť zdrojov. Najpreferovanejším zdrojom informácií o lieku sa pre väčšinu opýtaných ukázal byť lekár. Ako primárny zdroj ho uviedlo 68 percent opýtaných.

Podobne je vnímaný aj lekárnik, ktorého by uprednostnilo 80 percent ľudí a na prvom mieste ho uvádza 19 percent opýtaných. Respondenti ako zdroj informácií o liekoch uviedli aj rodinu a známych, internet a sociálne siete, zdravotnú sestru alebo médiá.

Generický liek sa dá zjednodušene definovať ako liek s rovnakým liečivom, množstvom liečiva a rovnakou liekovou formou ako originálny liek. Sú to väčšinou jednoduché molekuly pripravené chemickou syntézou. Generiká musia spĺňať rovnaké prísne štandardy ako všetky registrované lieky vrátane originálnych liekov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Slosiarik
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUS