Vina kubánskeho lieku na rakovine sa nepotvrdila, ministerka zvažuje obnovenie liečby

diabetická noha
Foto: GettyImages

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská zvažuje obnovenie podávania kubánskeho lieku, ktoré bolo na Slovensku dočasne zastavené.

Uvažujeme nad tým, že by sme podávanie tohto lieku obnovili, aj keď tu vďaka tejto téme môže byť, samozrejme, určitá nedôvera. Tento liek nebudem obhajovať, ani zatracovať,“ povedala Kalavská.

Kubánsky liek sa podával pacientom s diabetickou nohou po vyčerpaní všetkých štandardných metód liečby. Bol súčasťou deblokácie kubánskeho dlhu.

V minulosti sa na verejnosť dostala informácia o možnej súvislosti užívania lieku so vznikom rakoviny. Následne aplikáciu Heberprotu ministerka Kalavská pozastavila.

Súvislosť sa nepotvrdila, vyšetrovanie však pokračuje

Ako v utorok ministerka povedala, momentálne prípad vyšetrujú Štátny ústav pre kontrolu liečiv a komisia ministerstva zdravotníctva.

V súčasnosti nebola potvrdená, ani vyvrátená kauzálna súvislosť so vznikom rakoviny pri podávaní daného lieku,“ konštatovala šéfka rezortu.

Kalavská informovala, že slovenská strana analyzovala dopady lieku na pacientov a výsledky išla konzultovať s expertmi, ktorí liek vyvinuli. To, že je podávanie lieku pozastavené, má svoje následky. Podľa ministerky je tak pacient pripravený o možnosť rozhodnúť sa pre liečbu kubánskym liekom.

Presný termín obnovenia podávania Heberprotu momentálne nie je jasný. Aj keď sa liek podľa ministerky aktuálne nepodáva, je to v medzištátnej zmluve ošetrené tak, že bude odpisovaný a dodávaný s novšou výrobnou šaržou, ak o to požiadame.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv