Virologický ústav SAV má k dispozícii PCR testy na opičie kiahne, sú tri druhy

PCR test na opičie kiahne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Virologický ústav Slovenskej akadémie vied má k dispozícii tri druhy PCR testov na opičie kiahne. Dopomohla k tomu medzinárodná aktivita vedcov a ich zapojenie v európskych vedeckých komunitách. Informáciu zverejnili vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra (BMC) SAV na webe.

Ako uvádzajú vedci, pre takéto zriedkavé alebo aj nové vírusy obvykle nie sú k dispozícii žiadne komerčné diagnostické testy. Tí virológovia, čo sú pri zdroji, sa snažia čo najrýchlejšie získať samotný vírus a vyvinúť rýchlu diagnostickú metódu. Snahou ostatných, ktorí sa neocitli v epicentre, je tieto metódy rýchlo uviesť do svojej praxe.

Rovnako ako pri novom koronavíruse, aj teraz tieto aktivity vyvinuli aj pracovníci Virologického ústavu BMC SAV. S medzinárodnou pomocou získali tri rôzne testy na opičie kiahne. Vírusový materiál na overenie testov mali z Belgicka, kde sa vyskytli prvé prípady v Európe.

„Máme k dispozícii tri nezávislé PCR testy, ktorými vieme infekciu Monkeypox vírusom potvrdiť. Ich zavedenie nás stálo nemálo najmä logistického úsilia. Sme teda pripravení, ak by naša expertíza bola potrebná. Každopádne budeme radi, ak ich nebudeme vôbec musieť využiť a šírenie vírusu v Európe sa rýchlo zastaví,“ vyjadril sa virológ Boris Klempa zo SAV.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Klempa
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia viedVirologický ústav