Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Europa_noc.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
27. 06. 2018 10:09 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Vláda chce lákať domov Slovákov pracujúcich v zahraničí

Na zdravotníckych pracovníkov špeciálne nemyslí.

Nedostatok pracovnej sily na Slovensku chce vláda riešiť aj lákaním Slovákov pracujúcich v zahraničí, aby sa vrátili domov.

Ako sa uvádza v návrhu komplexného postupu, ktorý predložili ministerstvá práce a zahraničných vecí, rezort práce už v súčasnosti prevádzkuje informačný portál Internetový sprievodca trhom práce, ktorý obsahuje širokú ponuku voľných pracovných miest.

Zámerom rezortu práce je aj príprava informačného materiálu pre občanov SR pracujúcich v zahraničí, obsahom ktorého budú všetky užitočné informácie a rady v prípade ich návratu do SR.

Propagovať ich budú veľvyslanectvá

Ministerstvo zahraničných vecí zase navrhuje, že portál bude propagovať na web stránkach všetkých zastupiteľských úradov a generálnych konzulátov v zahraničí, formou hypertextového odkazu.

Keď rezort práce vypracuje sľubovaný informačný materiál, rezort diplomacie urobí potrebné kroky na jeho zverejnenie a priebežnú aktualizáciu na uvedených web stránkach, ako aj na sociálnych sieťach, ktoré majú vytvorené už takmer všetky zastupiteľské úrady SR.

Ministerstvo ďalej zariadi, aby tieto činnosti boli v rámci aktivít zastupiteľských úradov a generálnych konzulátov nepretržite dávané do povedomia slovenským občanom v zahraničí.

„Tieto informácie budú tlmočené aj na stretnutiach krajanov, na seminároch, či workshopoch a budú k dispozícií na konzulárnych úsekoch. MZVaEZ SR sa v rámci svojich kompetencií týmto spôsobom zapojí do procesu zvyšovania povedomia našich občanov o uplatnení sa na domácom trhu práce,“ uvádza rezort diplomacie.

Tieto aktivity tiež chce obsahovo a vizuálne prepojiť so značkou krajiny „Dobrý nápad Slovensko“ a prostredníctvom relevantných ministerstiev a ďalších štátnych inštitúcií týmto spôsobom jednotne komunikovať konkrétne programy podpory návratov.

Zdravotníctvo? Nespomína sa.

Osobitnú snahu pri lákaní zdravotníckych pracovníkov domov materiál nijako nespomína. Ministerstvo zdravotníctva nie je medzi rezortmi, ktoré na stratégii spolupracujú a nebolo zapojené ani do pripomienkového konania.

Len nedávno pritom ústredie práce zverejnilo zoznam povolaní, pre ktoré bude ľahšie doviezť pracovníkov z krajín mimo Európskej únie.

V závere predkladatelia navrhujú vypracovať analýzu s cieľom identifikovať administratívne a iné bariéry, ktoré negatívne ovplyvňujú návrat Slovákov domov.

Na rokovanie vlády by sa návrh postupu mal dostať najneskôr v októbri tak, aby v prípade schválenia mohli opatrenia plynulo pokračovať v roku 2019.

Odporúčané články

Medici sa stretli s ministerkou a riaditeľmi nemocníc, hovorili nielen o plesniach V nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre zamestnancov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Foto: Terpstra po páde odstúpil z Tour de France 2019, Saganov náskok sa zvyšuje a víťaz triumfoval o centimetre Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X