Vláda chce zrušiť doplatky za lieky pre ohrozené skupiny, zdravotné sestry by mali zarobiť viac

Lekár, pacient
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Cieľom vlády je nastaviť funkčný zdravotný systém do roku 2030. Aj napriek prioritnej potrebe zvládnutia krízy vyvolanej koronavírusom sa kabinet plánuje venovať dlhodobým, štrukturálnym problémom zdravotného systému.

Štát prinavráti do centra svojej pozornosti ako svoj primárny záujem zdravie občanov, ktorý nebude ustupovať silným záujmovým a finančným skupinám v pozadí,“ uvádza vláda vo svojom programovom vyhlásení.

Zaviazala sa v ňom odpolitizovať financovanie zdravotníctva a zabezpečiť výrazný nárast celkových výdavkov. Cieľom je čo najrýchlejšie dosiahnuť priemer v Európskej únii, a to v rámci možnosti verejných financií, ideálne s nárastom 0,3 percentuálneho bodu HDP ročne.

Nové platobné mechanizmy

Kabinet chce zároveň zabezpečiť stabilitu a predvídateľnosť financovania v rezorte. Nové platobné mechanizmy majú klásť dôraz na odmeňovanie za kvalitu liečby, nie za jej kvantitu.

Vláda sa tiež chystá zrušiť doplatky za lieky pre ľudí ťažko zdravotne postihnutých, detí do šiestich rokov veku a dôchodcov, pri ktorých sa bude zohľadňovať výška ich príjmu, a to do výšky doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku. Náklady sa majú kryť zo štátneho rozpočtu.

Zvýšia sa právomoci sestier, porastie aj ich mzda

Majú sa tiež zvýšiť právomoci zdravotných sestier a ich priemerná mzda tak, aby sa dostali na úroveň 110 % priemernej mzdy v hospodárstve. Vláda chce zaviesť aj motivačný zásluhový systém príplatkov. Určovali by ich merateľné kvalitatívne ukazovatele, ale aj spokojnosť pacientov, dosiahnuté vzdelanie či odpracované roky. Posilniť sa majú aj kompetencie farmaceutov v lekárňach.

Kabinet chce tiež zvýšiť dostupnosť všeobecných lekárov tým, že sa aktualizuje sieť ich ambulancií. Pre ambulantných lekárov sa má zaviesť nový katalóg výkonov s novým finančným ohodnotením. Plánuje sa aj reforma pohotovostných ambulancií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom