Vláda odklepla návrh na zvýšenie platov zdravotníkov, prilepšia si aj zamestnanci nemocníc či záchraniek

Peniaze, zdravotníctvo, lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Platy všetkých zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby sa majú na budúci rok zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych pracovníkoch, ktorý vláda schválila na stredajšom rokovaní.

Úpravy návrhu zákona si pri nezmenenom počte zdravotníkov vyžiadajú 232 miliónov eur v budúcom roku s postupným rastom na 273 miliónov eur v roku 2026.

Vláda navrhuje zvýšiť základnú zložku mzdy zdravotníckeho pracovníka. Zároveň navrhuje zdravotníkom uznať odpracované roky v zahraničí a časť obdobia stráveného na materskej a rodičovskej dovolenke. Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a spolu za všetky deti najviac šesť rokov materskej a rodičovskej dovolenky.

Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament týmto návrhom zaoberal v zrýchlenom konaní. Zrýchlené konanie vláda odôvodňuje hrozbou hospodárskych škôd, ktoré môžu vzniknúť v prípade hromadných výpovedí zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach, ale aj poklesom záujmu študentov o štúdium zdravotníckych profesií či odchodom zdravotníkov zo systému.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom