Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drucker
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Marko Erd
5. 04. 2017 12:46 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Vláda odobrila koncepciu novej UNB

Po novom by UNB mali tvoriť len dve zariadenia – ružinovská a novopostavená nemocnica na Rázsochách. Ostatné bratislavské nemocnice by mali byť jej partnermi, ktorí budú dopĺňať praktickú výučbu na vybraných pracoviskách.

Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB) v súčasnosti tvorí päť nemocníc. Ako sa však uvádza v koncepcii rozvoja UNB, ktorú vláda v stredu na svojom rokovaní vzala na vedomie, tento systém sa ukazuje byť dlhodobo neefektívny. Pätica nemocníc by sa preto opäť mala rozdeliť.

Po novom by UNB mali tvoriť len dve zariadenia – ružinovská a novo postavená nemocnica na Rázsochách. Ostatné bratislavské nemocnice by mali byť jej partnermi, ktorí budú dopĺňať praktickú výučbu na vybraných pracoviskách.

Špecializovaná geriatrická nemocnica v Podunajských Biskupiciach by sa mala pretransformovať na neziskovú organizáciu so sociálno-zdravotnými lôžkami. Staré mesto a Petržalka by sa mali zmeniť na samostatné príspevkové organizácie.

Všeobecná nemocnica Staré mesto na Mickiewiczovej ulici prejde podľa predstáv ministerstva postupnou transformáciou na Špecializované centrum pre liečbu nervových a duševných chorôb a geriatrického pacienta. Lôžka v tejto nemocnici budú predovšetkým neurologické, psychiatrické, internistické, geriatrické, prípadne paliatívne.

Petržalská nemocnica by si mala ponechať súčasný rozsah starostlivosti. Starostlivosť z Kramárov a čiastočne aj z Ružinova sa presunie na Rázsochy. Kramáre by podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera postupne mali utlmiť činnosť. Budovy by sa mali predať, pričom časť by mali pričleniť k detskej fakultnej nemocnici, ktorá chce dobudovať hotelovú časť pre ubytovanie rodičov.

Počet lôžok v Bratislave by mal podľa návrhu koncepcie vzrásť. V súčasnosti majú všetky zariadenia UNB spolu 2 284 postelí, po novom by to malo byť 2 357, čiže o 73 viac. Výraznejšie by mal klesnúť počet lôžok interného lekárstva, infekčnej a geo-medicíny, úplne sa zruší súčasných 11 lôžok pracovného lekárstva. Naopak, viac by malo byť lôžok dlhodobej starostlivosti – nárast až o 117 postelí, ale aj neurochirurgie, či denného stacionára.

Koncepciu novej UNB hodnotil Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií, pričom výsledky analýzy zverejnil začiatkom tohto týždňa. Jednou z pripomienok bolo aj to, že analýza ponuky a dopytu nepočíta s plánovanou súkromnou koncovou nemocnicou v lokalite Bory, ktorú chce postaviť spoločnosť Svet zdravia, patriaca do skupiny Penta Investments. Očakávaná kapacita nemocnice je 400 lôžok.

Ako povedal po rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker, rezort pracoval s tým, čo mal k dispozícii. „Do dnešného dňa neboli zverejnené nejaké detaily, máme informácie len z médií. Už sme dostali aj výzvu z tejto investičnej skupiny, že by s nami chceli rokovať o ich zámere, takže budeme mať vo štvrtok prvé pracovné stretnutie,“ povedal šéf rezortu.

Drucker: Súkromník nebude prevádzkovať nemocnicu

Slovenská lekárska komora (SLK) víta rozhodnutie ministerstva zdravotníctva postaviť novú UNB v lokalite Rázsochy, oproti pôvodne navrhovanému variantu na Patrónke. Komora však považuje zvolený hybridný model, v ktorom štát celý projekt výstavby novej UNB financuje, ale dozor a kontrolu nad jeho výstavbou dá súkromnému koncesionárovi, za nevýhodný.

Rezort hľadá partnera, ktorý pomôže s návrhom nemocnice

Drucker po stredajšom rokovaní vlády upozornil, že súkromník nebude prevádzkovať nemocnicu. „Určite nebude prevádzkovať takýto partner nemocnicu,“ ubezpečil minister. Rezort podľa jeho slov hľadá partnera, ktorý pomôže zadefinovať takzvaný medicínsky a nemedicínsky návrh, pomôže navrhnúť nemocnicu. „My nemáme takéto skúsenosti,“ vysvetlil minister.

Partner má tiež definovať kritériá ako efektívne riadiť nemocnicu. „Tam sa nič nehovorí o tom, v tomto materiáli, že by tento partner mal prevádzkovať nemocnicu,“ dodal.

Drucker informoval, že nová UNB bude mať radu riaditeľov. „To znamená, že to bude kolektívny orgán, bude tam aj dozorný orgán a určite to bude manažment v zastúpení Slovenskej republiky, to znamená, nebude to žiadny súkromný partner,“ povedal minister.

K téme

Vláda schválila zriadenie nového typu ambulancie záchrannej zdravotnej služby Vlastné imanie VšZP sa vlani zvýšilo zhruba o 35,4 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X