Vláda sa nevenuje riešeniu nedostatku sestier a pôrodných asistentiek, upozorňuje komora

zdravotná sestra
Foto: ilustračné, Getty Images

Vláda sa nevenuje riešeniu nedostatku sestier a pôrodných asistentiek. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Milan Laurinc.

Upozornil na to, že v programovom vyhlásení vlády absentuje zmienka o plánovaní ľudských zdrojov v zdravotníctve. V plánovanej reforme ambulantnej starostlivosti vláda podľa neho dostatočne nevyužíva príklady dobrej praxe a nespomína uplatnenie sestier s pokročilou praxou.

„Sestry by mohli pri nedostatku všeobecných lekárov pomôcť zefektívniť ambulantný systém a samostatne vykonávať mnoho odborných činností,“ konštatoval.

Snaha zlepšiť pracovné podmienky sestier

Laurinc však za komoru vyzdvihol snahu vlády prinavrátiť postavenie sestier a pôrodných asistentiek k európskemu štandardu a zlepšiť ich pracovné podmienky.

Pozitívne SKSaPA hodnotí aj návrh vlády na zvýšenie priemernej mzdy sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola na úrovni 110 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ako aj ostatné kroky v odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov.

Transparentný výber riaditeľov nemocníc

Vláda by sa mala podľa Laurinca zasadiť za posilnenie postavenia stavovských organizácií v zdravotníctve pri tvorbe legislatívy, rovnako ako si to dala v programovom vyhlásení za cieľ pri pacientskych organizáciách.

Vyzdvihol tiež snahu vyberať riaditeľov nemocníc transparentne a nepoliticky a zaviesť ich osobnú zodpovednosť pri nehospodárnom nakladaní s majetkom štátnych nemocníc, ako aj pri nedodržiavaní personálnych normatívov.

„Veríme, že tento krok neostane len na papieri, ale časom ho budeme vidieť aj v praxi,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Laurinc
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek