Minulý rok vydali lekárne vyše 80 miliónov liekov na predpis, spotreba antibiotík mierne klesla

Lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Minulý rok pacientom vydali vyše 80 mil. balení liekov na lekársky predpis. Zdravotné poisťovne za ne uhradili takmer 928 mil. eur, čo je o 4,8 % viac ako v roku 2018. Doplatky pacientov za lieky na lekársky predpis boli vyššie o 5,3 %, išlo o takmer 157 mil. eur.

K najviac predpisovaným liekom patrili lieky na kardiovaskulárny a nervový systém, tráviaci trakt a metabolizmus. Vyplýva to zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií o množstve balení a úhrad humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na Slovensku v roku 2019, ktorú zverejnilo na svojej stránke.

Spotreba antibiotík mierne klesla

Spotreba antibiotík v posledných piatich rokoch na Slovensku mierne klesá. V roku 2019 sa znížil počet vydaných balení o 4,5 %.

Celkovo bolo vydaných 4,8 mil. balení liekov s finančnou úhradou takmer 31 mil. eur. Takmer 63 % z toho tvorila úhrada zdravotných poisťovní a vyše 37 % doplatok pacientov.

Naopak, za posledných päť rokov narástla spotreba antidiabetík. V porovnaní s rokom 2018 vzrástol počet balení vydaných na recept o 4,1 % na vyše 3 mil. balení. Celková úhrada predstavovala takmer 82 mil. eur. Z toho približne 93 % percent tvorila úhrada zdravotných poisťovní a 7 % doplatok pacientov.

Pacienti kupovali aj voľnopredajné lieky

Pacienti si v minulom roku zakúpili takmer 40 mil. balení voľnopredajných liekov a zaplatili za ne vyše 204 mil. eur.

Najviac minuli pacienti za lieky na respiračný systém, tráviaci trakt a metabolizmus a muskuloskeletárny systém.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií