Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
doplatky na lieky
Foto: Thinkstock
26. 06. 2019 16:10 FarmáciaSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Vlani sme spotrebovali lieky za 1,79 miliardy eur, pacienti platili viac ako rok predtým

Vlani sa na Slovensku spotrebovali lieky za celkovo 1,79 miliardy eur. Oproti roku 2017 je to nárast o 4,2 %. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojej stránke.

Zdravotné poisťovne z celkovej sumy zaplatili 1,36 mld eur. To predstavuje nárast o 3,9 % oproti roku 2017 a o 1,5 % oproti roku 2016.

Ide o jeden z najnižších nárastov v rámci porovnateľných krajín OECD, reagovalo na výsledky ministerstvo zdravotníctva (MZ).

Zdravotné poisťovne uhradili najvyššiu časť za lieky vydané na recept, a to 885,3 mil. eur. V tomto prípade ide o medziročný pokles o 0,3 %. Zvyšné peniaze z poisťovní smerovali na preplácanie liekov v nemocniciach a ambulanciách.

Pacienti zaplatili na lieky 426,5 milióna eur z vlastného vrecka

Pacienti za lieky v roku 2018 podľa NCZI zaplatili 426,5 mil. eur. Bolo to o 5,3 % viac ako v predchádzajúcom roku a o 10,8 % viac ako v roku 2016.

Za voľnopredajné lieky (predané z verejnej lekárne bez receptu) pacienti zaplatili 197 mil. eur. Rok predtým to bolo 181,9 mil. eur, nárast tak predstavoval 8,3 %.

Suma doplatkov za lieky na recept sa zvýšila zo 146,4 mil. eur na 148,5 mil. eur, ide o nárast o 1,5 %. Platby pacientov za lieky na recept bez úhrady z verejného zdravotného postenia sa zvýšili zo 76,1 mil. eur na 80,5 mil. eur, resp. o 5,8 %.

Viac peňazí za voľnopredajné lieky

Ako pripomenulo ministerstvo zdravotníctva, voľnopredajné lieky štát nereguluje. Predávajú sa bez receptu a ľudia si ich kupujú v lekárňach.

Druhou kategóriou sú lieky, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia a sú určené cielene na liečbu pacienta (na recept). Podľa rezortu pri porovnávaní vždy treba vychádzať z dlhšieho sledu dát, pričom revízia úhrad na MZ začala v roku 2016, 2017 a pokračuje v roku 2018.

Výdavky na lieky rastú podľa MZ primárne na strane priamych platieb od pacienta – hlavným zdrojom nárastu je práve kategória voľnopredajných liekov. Ide teda o lieky, ktoré MZ nereguluje a nesúvisia s priamo poskytovanou liečbou – do tejto kategórie patria napr. vitamíny, lieky na nádchu, podporné lieky a mnohé iné. Nárast oproti roku 2017 tu podľa rezortu predstavuje približne 17 mil. eur ročne.

Odporúčané články

Lekár z Nitry za peniaze predpisoval Rómom opiáty, čelí obvineniu z prijímania úplatku V Ázii sa šíri malária odolná voči liekom, zmutované parazity vyvolávajú u odborníkov obavy

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Priatelia namiesto žrútov, Salviniho hnev zrušil slovnú hračku siete McDonald’s v Rakúsku Aktualizované: V kauze zmenky vypovedal aj Mika, s obžalovaným Pavlom R. riešil niektoré veci Video+Foto: Sagan mieri za rekordným zeleným dresom, Fuglsang si zrejme zlomil ruku a spadol aj Thomas Návštevy regiónov treba kombinovať s komunikáciou v médiách, tvrdí Danko a šokoval ho Kollár Začarovaný kruh: Produkcia mäsa mení klímu a klíma potom zabíja dobytok Nezamestnanosť pod päť percent má 51 okresov na Slovensku, najmenej ľudí bez práce má Trenčín Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X