Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eura
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: FreeImages.com
7. 11. 2018 9:42 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Vlastné imanie VšZP sa vlani zvýšilo zhruba o 35,4 mil. eur

Zvýšilo sa vplyvom dosiahnutého zisku za bežné účtovné obdobie

Vlastné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa v minulom roku zvýšilo zhruba o 35,4 mil. eur. Vyplýva to z návrhu Súhrnnej výročnej správy SR za rok 2017, ktorý v utorok schválila vláda.

Vlastné imanie sa zvýšilo vplyvom dosiahnutého zisku za bežné účtovné obdobie v objeme takmer 35,9 mil. eur.

Negatívny vplyv bol zaznamenaný v položke oceňovacích rozdielov z cenných papierov a vo fonde zdravotnej starostlivosti v celkovej výške 498 tisíc eur.

Vďaka ozdravným opatreniam a rastu výnosov

Výsledok bežného obdobia medziročne vzrástol o 131,9 %, najmä z dôvodu prijatia opatrení na ozdravenie finančnej stability VšZP. Vplyv opatrení sa prejavil tak na strane výnosov, ako aj na strane nákladov.

Výrazný pozitívny vplyv VšZP zaznamenala na výnosoch z vybraných preddavkov na poistné, ktoré vzrástli o 5,1 % v dôsledku vyšších prijatých preddavkov najmä od zamestnávateľov.

Pozitívny vplyv mal podľa návrhu aj rast ostatných technických výnosov o 13,8 %. Pozitívny vývoj bol aj v rámci finančných položiek v dôsledku výnosov z predaja majetku a nižšej tvorby opravnej položky k cenným papierom.

Vplyv výnosových položiek čiastočne eliminovala tvorba opravných položiek k pohľadávkam na poistnom a vyšší príspevok na činnosť operačných stredísk Zdravotnej záchrannej služby.

Rast príjmov ovplyvnili ekonomicky aktívni poistenci

Príjmy VšZP, ktoré v roku 2017 dosiahli takmer 3,168 mld. eur, sa medziročne zvýšili o 5,1 %, pričom priemerná výška príjmu na jedného poistenca na mesiac medziročne vzrástla zo 77,5 eura (rok 2016) na 81,5 eura (rok 2017).

V roku 2017 sa zmenila aj štruktúra príjmov, vzrástol podiel príjmov z poistného od ekonomicky aktívnych poistencov o 3,3 %, príjmy z poistného od poistencov štátu klesli o 3,2 % a príjmy z prerozdelenia poistného od iných zdravotných poisťovní klesli o 0,2 %.

Odporúčané články

Prácu praktických sestier v pediatrických ambulanciách odobril prezident Ambulantných lekárov ubúda, žiadajú riešenie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X