Vlastne všetko dobre dopadlo

Ema_radost.jpg
Foto: SITA/AP, Thinkstock

Neexistuje trpkejšie víťazstvo ako to z rodu ja som to hovoril. Hlasovanie – a následne žreb – určili, že Bratislava si svoju ponuku na presídlenie liekovej agentúry môže strčiť za klobúk.

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako prehra Slovenska a všetkých nových štátov (Praha a Varšava neboli so svojou kandidatúrou na bankovú agentúru o nič úspešnejšie), v skutočnosti po dôkladnom zvážení môže napokon byť tým najlepším riešením pre väčšinu zúčastnených.

Veľkou výhrou je presídlenie do Amsterdamu najmä pre samotnú EMA. Portál Politico.eu živo opísal radosť, ktorá medzi zamestnancami vypukla, keď zistili, že do Bratislavy sa sťahovať nebudú. Je to pre nás skľučujúce čítanie.

Nemáme čo ľutovať

Slovensko agentúru nezískalo a hoci formálne je to neúspech, v skutočnosti si EMA, celá Európska únia i samotné Slovensko ušetrili kopec problémov. Trucujúca agentúra by sa nemusela pretrhať, aby čo najviac uľahčila sťahovanie. Hrozba hromadných výpovedí bola reálna – i keď môžeme pochybovať o tom, či naozaj až 70 % zamestnancov by radšej išlo na úrad práce.

Hladký presun bude znamenať spadnutie kameňa zo srdca EÚ – neposkytne Londýnu ani len náznak toho, že by brexit bol väčším problémom pre úniu než pre Veľkú Britániu.

No a napokon – Slovensko síce prišlo o prestíž aj ekonomický prínos EMA, na druhej strane si však ušetrilo značné prostriedky, ktoré by dávala vláda J&T za nájom, prípadne ďalšie vyvolané investície. A to nehovoriac o tom, že prípadná prestíž by sa pri známych slovenských neduhoch mohla veľmi ľahko zmeniť na trapas.

Aj premiér sa môže tešiť

Opozícia neváhala a dala vláde toto farmaceutické fiasko vyžrať. Kritika veľmi oprávnená nie je – slovenská ponuka bola dobrá a musíme skonštatovať, že to naozaj nevyzerá, že by sme niečo zanedbali.

Keďže to však neskončilo úspechom, premiér bude musieť dlho rozmýšľať, ako to obráti na víťazstvo. Jeho kritici si na jeho ďalšej prehre zgustnú – ale Robert Fico môže z piatkovej liekovej Eurovízie aj celkom vyťažiť.

EÚ si totiž uvedomuje, že Slovensko medzi ostatnými krajinami V4 momentálne pôsobí celkom normálne, čo však viac svedčí o zúfalom stave našich susedov, než o normálnosti našej vlasti.

Avšak fakt, že bratislavskú ponuku v prvom hlasovaní predbehli tri západné krajiny, je jednoducho ponižujúci. A aby sme si nemysleli, že to bol omyl, ani banková agentúra nezamierila na východ.

Ostatné štáty tak nechtiac nabili zbrane všetkým kritikom únie. Ťažko teraz bude vysvetľovať, že všetky štáty sú si rovné a stredná a východná Európa nie je len smetiskom Západu. Fico môže teraz držať zvyšok Európy v napätí, či po tomto excese aj on neotočí a namiesto trojice zlých žiakov nebude mať Európa na východnej hranici celý nespokojný blok.

Poučíme sa?

Je nesporné, že keby išlo o vytvorenie novej agentúry, šance Slovenska by boli neporovnateľne vyššie. Keďže však išlo o sťahovanie kolosu z Londýna, povedané športovou terminológiou, dopadlo to tak, ako to dopadlo.

Slovensko – a mesto Bratislava, ktoré sa však doteraz tvárilo, akoby o svojej kandidatúre na sídlo EMA nikdy nepočulo – by si teraz namiesto protivenstiev malo konečne povedať, že nejde len o pekné prezentácie a papierové kritériá, ktoré napokon všetky zúčastnené krajiny radostne vyhodili von oknom.

Mohlo by sa teraz sústrediť na to, aby problémy, pre ktoré EMA obišla Bratislavu, identifikovalo a vyriešilo. Ak je toho táto vláda – alebo hocaká, ktorá príde po nej – vôbec schopná.

Pretože táto krajina s jej zlou povesťou, rozbitými cestami, neschopnosťou postaviť jednu diaľnicu, tvrdohlavo odmietanými úpravami rovnakopohlavných párov, predraženými tendrami, všadeprítomnou korupciou, neodvolateľnými ministrami a tak ďalej, sa do tohto stavu dostala sama. A len sama sa z neho môže dostať.

Ak neuprednostníme fňukanie a kvílenie, aká je únia nespravodlivá. Pretože potom celé farmaceutické konkláve bolo pre nás skutočnou prehrou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra