Vo svete výrazne stúpa riziko mŕtvice, nie je to žiadna choroba starších ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mŕtvica
V zmysle novej revízie úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR by si mala väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení na riedenie krvi tzv. novými antikoagulanciami, hradiť od 30 do 80 eur mesačne. Foto: ilustračné, GettyImages

Do roku 2050 zomrie na mŕtvicu každý rok približne dvanásť miliónov ľudí. Vyplýva to z prognózy World Stroke Organization (WSO). Predseda WSO Michael Brainin vyzval v tejto súvislosti na vypracovanie celosvetovej preventívnej stratégie, aby sa riziko mozgových príhod minimalizovalo.

Za uplynulých desať rokov stúplo riziko mŕtvice u dospelých z 1:6 na 1:4, uvádza stanovisko WSO. Mimoriadna potreba konať sa však týka najmä skupín obyvateľov s nízkym a stredným rizikom, pretože tieto budú v konečnom dôsledku tvoriť 80 percent prípadov mŕtvic a srdcovo-cievnych chorôb.

Problémom je, že mnohí ľudia vôbec nevedia, že majú vysoký krvný tlak. K tomu sa pridávajú vplyvy životného prostredia, ako napríklad stúpajúce znečistenie ovzdušia, ktoré riziko mŕtvice ešte zvyšuje. „Mŕtvica nie je žiadna choroba starších,“ upozornil v tejto súvislosti Brainin.

Jeho slová dokazujú aj štatistiky. Celosvetovo má až 60 percent všetkých spomínaných pacientov menej ako 65 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michael Brainin
Firmy a inštitúcie World Stroke Organization