Vo Svidníku protestovali proti zrušeniu pôrodnice v miestnej nemocnici

Svidník
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Pôrodnícke oddelenie chce nemocnica zrušiť k 17. decembru

Vyše stovka ľudí vo Svidníku v piatok protestovala proti zrušeniu pôrodníckeho oddelenia v miestnej nemocnici. Nemocnica Svet zdravia ho plánuje uzavrieť už na budúci týždeň. Dôvodom má byť nedostatok lekárov i pôrodov.

Súčasťou protestného zhromaždenia, ktoré zorganizovalo občianske združenie Chránime kraj pod Duklou, bolo aj polhodinové blokovanie medzinárodnej cesty medzi Svidníkom a Stročínom.

Protestujúci zároveň požadovali vo svidníckej nemocnici aj zriadenie urgentu typu 1.

Protestujúci vidia postupný úpadok

„To je prvý krok k tomu, aby sme ukázali, že tí ľudia, ktorí tu prišli tak narýchlo a prišlo ich dosť, podporia našu snahu, aby gynekologicko-pôrodnícke oddelenie ostalo vo Svidníku,“ vyhlásil predseda OZ Chránime kraj pod Duklou Jaroslav Mičák.

„Šesťdesiatpäť rokov tu bola nemocnica a teraz vidíme, že to akosi postupne upadá. Čiže tie matky, ktoré sú z okolitých obcí, kde budú chodiť, kde budú dochádzať?“ spýtal sa Mičák.

Ako dodal, o ďalších krokoch budú rokovať s vedením mesta a poslancami.

Región je rozľahlý

Krajský a mestský poslanec Ján Vook ako jeden z iniciátorov protestu dodal, že ide o prvý krok v boji za zachovanie pôrodnice vo Svidníku.

„Verím, že aj kompetentní na ministerstve zdravotníctva a vo Svete zdravia pochopia, že zdravie je prvoradé aj u nás na severovýchode Slovenska. A keďže naša nemocnica spĺňa všetky parametre, mala dostať už dávno urgent, aj keď tých pôrodov nemáme 500,“ zdôraznil Vook.

Dodal, že počet pôrodov sa zvýšil, aj keď nedosahuje nemocnicou požadované číslo.

„Už dvakrát bolo vyjadrenie z Inštitútu zdravotnej politiky, že 360 pôrodov je dostačujúci počet na to, aby nemocnica fungovala bezpečne a kvalitne,“ dodal Vook.

K nedostatku lekárov uviedol, že nemocnica by v prípade potreby mala vedieť zabezpečiť ich presun z iných nemocníc.

Upozornil, že svidnícky región síce nie je najľudnatejší, ale v kraji je rozlohou najväčší a zahŕňa štyri okresné mestá. Zrušenie pôrodnice by preto skomplikovalo situáciu aj ľuďom z obcí v okolí Stropkova, Giraltoviec či časti Medzilaboriec.

Rodiť môžu v okolitých nemocniciach

Prevádzka pôrodníckeho oddelenia a neonatológie v nemocnici Svet zdravia vo Svidníku sa má skončiť k 17. decembru. Posledné rodičky plánujú do nemocnice prijať 14. decembra.

Rodičkám z regiónov Svidníka a Stropkova nemocnica ponúkla možnosť pôrodov v okolitých nemocniciach Sveta zdravia, a to v Humennom, vo Vranove nad Topľou alebo v Michalovciach.

V prípade potreby sľúbila v dohodnutý termín zabezpečiť aj dopravnú zdravotnú službu. Vo svidníckej nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Svidník