Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mrtvica
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
27. 05. 2019 14:02 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Vo Svidníku vlani liečili najviac pacientov s mozgovou príhodou podaním trombolýzy

Najhoršie skončili nemocnice v Čadci, Považskej Bystrici a Bojniciach.

Vo svidníckej nemocnici vlani odliečili najviac pacientov s cievnou mozgovou príhodou podaním trombolýzy. Pacientska organizácia Sekunda pre život a Slovenská neurologická spoločnosť v pondelok zverejnili rebríček slovenských nemocníc, ktoré v minulom roku dosiahli najvyššie percento odliečených pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

Medzi kľúčové kritériá hodnotenia jednotlivých iktových pracovísk patrilo najmä percento odliečených pacientov s mozgovou porážkou, ktorým bola v hyperakútnom štádiu poskytnutá trombolýza, teda rozpustenie krvnej zrazeniny, alebo mechanická trombektómia, čiže mechanické odstránenie zrazeniny v mozgu.

V prvom prípade sa dostala na čelo rebríčka nemocnica vo Svidníku, kde prostredníctvom trombolýzy odliečili takmer 40 % pacientov. Nasledovala nemocnica vo Vranove nad Topľou a v bratislavskom Starom Meste. Tie dosiahli takmer 35 %. Posledné v poradí skončili nemocnice v Čadci, Považskej Bystrici a Bojniciach. V nich počet odliečených pacientov presiahol 5 %.

Minimum je 15 %

Európska organizácia pre cievne mozgové príhody stanovuje minimálnu hranicu odliečených pacientov na úrovni 15 %. Z porovnania nemocníc podľa odborníkov vyplýva, že aj na Slovensku sú špičkové pracoviská, ktoré veľakrát presahujú túto stanovenú úroveň.

Hranicu dvadsiatich percent presiahli iktové centrá v Komárne, Michalovciach, Skalici, Nitre, Košiciach-Šaci, Liptovskom Mikuláši, košickej UNLP, Dolnom Kubíne, Trnave, Starej Ľubovni, Ružomberku, vo Zvolene, v Brezne, Galante, Levoči aj v Rožňave.

Cievy
Foto: GettyImages

„Keď sme v roku 2017 spustili aktivity našej pacientskej organizácie spolu s informačnou kampaňou Čas je mozog, mali sme na Slovensku skutočne nelichotivé štatistiky v liečbe pacientov s cievnou mozgovou príhodou,“ uviedol Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život.

V roku 2016 bol celoslovenský priemer odliečenych pacientov s cievnou príhodou na úrovni 17 % , aktuálne dosahuje viac ako 28 %.

Dôležitý je čas

Pri liečbe pacientov s mŕtvicou je podľa odborníkov dôležitý čas. Čím skôr príde pacient do nemocnice, tým je vyššia šanca na úspešnú liečbu.

Aktuálne čísla preto podľa nich svedčia o tom, že pacienti prišli do nemocníc v primeranom terapeutickom „okne“. V roku 2018 bol v SR priemerný čas od príjmu pacienta do nemocnice po aplikáciu trombolytickej liečby 43 minút, čo je o sedem minút menej ako v roku 2017.

Gdovinova_vulev.jpg
Zuzana Gdovinová a Ivan Vulev | Foto: Sekunda pre život

Okrem siete iktových centier, ktoré sú zamerané na liečbu pacientov s mozgovou porážkou, sú na Slovensku aj špecializované pracoviská intervenčnej rádiológie a endovaskulárnej liečby. Tie realizujú aj mechanickú trombektómiu. Ide o mechanické odstránenie krvnej zrazeniny v mozgu. V tejto kategórii boli najlepšie nemocnice v Trnave, Banskej Bystrici a Nitre.

Prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti Zuzana Gdovinová upozornila, že niektoré nemocnice si neplnia dôkladne svoju povinnosť v hlásení cievnych mozgových príhod. Zo zákona je to pritom povinné. Pripustila, že niektoré údaje preto nemusia byť presné.

„Chceme dosiahnuť to, aby si pracoviská plnili svoju povinnosť hlásiť príhody, aby sme mali ukazovateľ toho, ako kto pracuje,“ povedala. Len na základe spätnej analýzy sa podľa nej dajú nájsť príčiny stavu, aby následne nastalo zlepšenie.

Odporúčané články

Vedci skúmali Alzheimerovu chorobu a zrejme odhalili, prečo postihuje viac ženy ako mužov Na Slovensku sa chystá prieskum o zamestnancoch – migrenikoch

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X