Vo Veľkej Británii si ľudia mladší než 40 rokov budú môcť vybrať inú vakcínu ako AstraZeneca

AstraZeneca
Právnik EÚ Rafael Jafferali pre súdom uviedol, že spoločnosť plánuje dodať zakontrahovaný počet dávok do konca decembra. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ľudia do štyridsiatky vo Veľkej Británii nedostanú vakcínu od AstraZeneca, ak bude k dispozícii iná. Ako v piatok informovala vláda, dôvodom je výskyt extrémne zriedkavých krvných zrazenín.

Táto zmena by nemala ovplyvniť cieľ zaočkovať do konca júla všetkých dospelých v krajine aspoň jednou dávkou vakcíny.

Podľa britskej vakcinačnej komisie by mali ľudia vo veku 30 až 39 rokov bez predchádzajúcich zdravotných problémov dostať inú vakcínu, „ak je dostupná a len v tom prípade, ak to nespôsobí výrazné meškania v očkovaní“. Minulý mesiac vydali podobné odporúčanie pre ľudí do 30 rokov.

Británia dosiaľ zaregistrovala viac ako 127 800 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo je najviac v Európe. Vďaka rozsiahlym lockdownom a očkovacej kampani však počet nových nakazených i úmrtí klesá.

Aspoň jednou dávkou vakcíny už zaočkovali dve tretiny britských dospelých a takmer tretina už dostala obe dávky. Väčšina z nich pritom dostala vakcíny AstraZeneca, i keď Británia používa aj vakcíny od Moderny a Pfizer-BioNTech.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZeneca