Vojenská nemocnica v Ružomberku dostane od výrobcu stíhačiek F-16 peniaze na opravy škôd po požiari

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP v Ružomberku

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku už má k dispozícii príspevok 180-tisíc dolárov od spoločnosti Lockheed Martin z USA, ktorá vyrába stíhacie lietadlá F-16 pre Slovensko.

Nemocnica financie využije na opravy škôd po požiari a tiež na nákup prístrojov. V tlačovej správe o tom informovala Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR).

Naď avizoval finančnú pomoc

Finančnú pomoc avizoval počas nedávnej návštevy v USA aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý poznamenal, že od rokovaní s americkým spojencom ešte neubehol ani mesiac.

„Ide o ukážku serióznej spolupráce, ktorá okrem nových lietadiel pre vojakov prinesie dôležitú podporu aj do ťažko skúšaného zdravotníctva. Z investícií do obrany tak profitujú nielen ozbrojené sily, ale aj priamo občania,“ povedal minister.

Z celkovej poskytnutej sumy 180-tisíc dolárov je 150-tisíc určených na opravu následkov požiaru chirurgického pavilónu ÚVN.

Kúpia nový ultrazvukový systém

Zvyšných 30-tisíc použije nemocnica na nákup zdravotníckych prístrojov – nový mobilný diagnostický ultrazvukový systém a ultraľahký ventilátor pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Benefity zo strany amerického partnera nad rámec obstarania nových stíhacích lietadiel F-16 nekončia pomocou pre ÚVN.

Naď avizoval aj ďalšiu podporu, a to vo vzťahu k Vojenskému historickému ústavu a tiež Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Naď
Firmy a inštitúcie Lockheed MartinMO Ministerstvo obrany SRÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok