Voľby 2020: Niektoré strany sú za zrušenie doplatkov za lieky pre zraniteľné skupiny

Ilustračná fotografia. Foto: Gettyimages.com

Niektoré strany sú za zrušenie doplatkov za lieky pre zraniteľné skupiny. Doplatky za lieky pre dôchodcov, deti do šiestich rokov a ťažko zdravotne postihnuté osoby by zrušilo hnutie Sme rodina. Rovnako k tejto otázke pristupuje aj Dobrá voľba, podľa hovorkyne strany Martiny Šoltésovej pri senioroch však navrhuje vek nad 70 rokov.

Martin Beluský z ĽS Naše Slovensko tieto skupiny bližšie nešpecifikuje, navrhuje úplne zrušiť doplatky za lieky pre deti, dôchodcov a zdravotne postihnuté osoby.

Strana SaS súhlasí s tým, aby sociálne ohrozené skupiny mali definované stropy na doplatky za lieky, zdravotné pomôcky a dietetické potraviny.

KDH chce podporiť vstup generík a biosimilárnych liekov do systému, ich vstup chce zjednodušiť aj koalícia PS/Spolu. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré strany poskytli agentúre SITA.

Doplatky na základe príjmu pacienta

Doplatky za lieky sa podľa SaS týkajú sociálnej politiky, nie zdravotnej. Aj keď strana súhlasí s finančnými stropmi pre sociálne ohrozené skupiny, nesúhlasí s tým, aby sa rozdiely preplácali zo zdrojov verejného zdravotného poistenia tak ako je to v súčasnosti.

„Pretože ide o sociálne opatrenie, ktoré má byť financované ako sociálna dávka z rozpočtu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Súčasná prax znižuje bez náhrady dostupné zdroje na financovanie zdravotnej starostlivosti,“ uviedla pre agentúru SITA tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Hnutie Sme rodina chce rovnako ako SaS stanoviť finančný strop na doplatky za lieky, respektíve zaviesť odstupňovanosť výšky vrátených doplatkov na základe príjmu pacienta. Zaviesť chce finančnú ochranu pacienta, teda obmedziť spoluúčasť pacienta na základe jeho príjmu. Sme rodina chce tiež zaviesť diferencovanú úhradu pre originálne liečivá, generiká a biosimiláry a tiež za jednotlivé diagnózy. Pre agentúru SITA to uviedlo tlačové oddelenie hnutia.

Generiká a biosimilárne lieky

Vstup do systému pre generiká a biosimilárne lieky podľa experta KDH na zdravotníctvo Jána Hencela znamená efektívnejšie a úspornejšie nakupovanie liekov a znižovanie platieb za lieky pre pacientov.

PS/Spolu plánuje sfunkčniť generickú preskripciu. „Zavedieme nové kontrakty medzi poskytovateľmi a poisťovňami, v ktorých bude náklady a riziká vstupu inovatívnych liekov do liečby znášať aj farmaceutická spoločnosť,“ konštatoval pre agentúru SITA Oskar Dvořák z koalície PS/Spolu.

Agentúra SITA oslovila k tejto téme 11 najsilnejších politických strán podľa januárových volebných preferencií. Strana SNS sa k doplatkom za lieky priamo nevyjadrila. Na otázky neodpovedali strany Smer-SD, Most-Híd, OĽaNO a Za ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HencelJana CigánikováMartina ŠoltésováOskar Dvořák
Firmy a inštitúcie Dobrá voľbaKDH Kresťanskodemokratické hnutieĽSNSMost-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS/SpoluSaSSme rodinaSMER-SDZa ľudí