Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje desiatky sťažností na nekalé prepoistenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje desiatky sťažností na nekalé prepoistenie do inej zdravotnej poisťovne. Ako uvádza poisťovňa v tlačovej správe, klienti ju informujú, že hoci prihlášku do inej zdravotnej poisťovne nepodali, prišiel im preukaz poistenca z inej zdravotnej poisťovne.

Niektorí podľa hovorkyne VšZP Slávky Gáborovej uvádzajú, že uzatvárali zmluvu o pôžičke a podpisovali agentovi viaceré dokumenty, nie sú si však vedomí, že by bola medzi nimi aj prihláška do inej zdravotnej poisťovne.

Poistencom odporúčajú podať podnet

V súvislosti s nekalým prepoisťovaním sa klienti podľa VšZP zmieňujú aj o tom, že ich oslovili na ulici, kde niečo podpísali, ale už si nespomínajú, čo presne. VšZP registruje aj prípad poistenky, ktorá tvrdí, že podpísať prihlášku do inej zdravotnej poisťovne ju presvedčili neznámi ľudia, keď bola pod vplyvom liekov.

Poistencom, ktorí boli od 1. januára 2020 prepoistení do inej zdravotnej poisťovne bez riadneho poučenia, resp. nekalým spôsobom, VšZP odporúča, aby čo najskôr kontaktovali novú zdravotnú poisťovňu. Musia urýchlene podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, čo za nich VšZP urobiť nemôže.

„VšZP je pripravená obnoviť poistný vzťah s klientom ihneď po doručení Oznámenia o stornovaní prihlášky z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo po doručení Žiadosti o obnovenie poistného vzťahu z inej zdravotnej poisťovne,“ uvádza poisťovňa.

Podozrenie na porušenie zákona

Súčasná situácia tak podľa VšZP potvrdzuje opodstatnenosť podozrení o nekalých praktikách, ktoré sprevádzali tohtoročnú prepoisťovaciu kampaň. Poisťovňa v tejto súvislosti hovorí o dôvodnom podozrení, že minimálne jedna zdravotná poisťovňa svojím postupom porušovala zákon.

Podala už preto podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úrad na ochranu osobných údajov a oznámenie na Inšpektorát práce. „VšZP pripravuje v tejto súvislosti podanie na súd, ako aj návrh na legislatívnu úpravu, ktorá by mala do budúcnosti zabrániť obchádzaniu zákona,“ uvádza sa v tlačovej správe VšZP.

Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení vyše 242-tisíc ľudí. Všeobecná zdravotná poisťovňa od 1. januára 2020 príde o vyše 145-tisíc poistencov, naopak zdravotná poisťovňa Dôvera získa vyše 68-tisíc poistencov a Union zdravotnej poisťovni pribudne takmer 77-tisíc poistencov.

Z celkového počtu takmer 5,2 mil. poistencov využilo možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu takmer 247-tisíc poistencov, pričom minulý rok ich bolo takmer 140-tisíc. Takmer 6-tisíc prihlášok úrad neakceptoval. Štátna poisťovňa však zostáva aj po 1. januári 2020 lídrom v zdravotnom poistení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Slávka Gáborová
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa