Všeobecná zdravotná poisťovňa vynaložila na poistencov najviac v okrese Medzilaborce

Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) tento rok vynaložila v prepočte na jedného poistenca najviac v okrese Medzilaborce. Agentúru SITA o tom informovala Slávka Gáborová z referátu komunikácie VšZP s tým, že poisťovňa posudzovala celkové náklady v jednotlivých okresoch. Za ním nasledovali okresy Gelnica a Púchov.

Naopak, najnižšie náklady na jedného poistenca štátna poisťovňa registruje v okresoch Čadca, Bytča a Námestovo. „Z hľadiska výberu poistného podľa jednotlivých krajov môžeme konštatovať, že v roku 2019 VšZP zatiaľ zaznamenala výrazne najvyšší príjem poistného v Bratislavskom kraji,“ uviedla Slávka Gáborová.

Na prvej priečke je Bratislava

So značným odstupom za ním nasledovali Žilinský a Trnavský kraj. Naopak, najnižší podiel na výbere poisteného v roku 2019 bol v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji.

Ak sa na príjem poistného v roku 2019 pozrieme podľa jednotlivých okresov asi neprekvapí, že na prvej priečke vysoko vedie Bratislava, za ktorou nasledujú Košice, Trnava, Žilina a Trenčín,“ konštatovala Gáborová.

Okresy s najnižším podielom na celkovom príjme poistného sú z východnej časti krajiny, medzi inými Bardejov, Stará Ľubovňa, Vranov nad Topľou, Rožňava. Okresom s najnižším príjmom poistného je Svidník.

Najnákladnejšie okresy

Koncom minulého týždňa zdravotná poisťovňa Dôvera informovala, že najnákladnejší je pre ňu okres Krupina. V zozname 30 najnákladnejších okresov sú všetky košické okresy, Bratislava V, ale aj okresy Banská Bystrica, Zvolen, Ružomberok a okresy na severovýchode Slovenska. Údaje o hrubom výbere poistného podľa okresov nie sú pre riaditeľa Dôvery Martina Kultana prekvapivé.

Na čele sú všetky okresy v Bratislavskom kraji, nasleduje západ a severozápad Slovenska, Banská Bystrica a Košice. Na chvoste sú okresy Stará Ľubovňa a Sabinov.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj zdravotnú poisťovňu Union.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Slávka Gáborová
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa