Všeobecná zdravotná poisťovňa zazmluvní röntgen na Strečnianskej

röntgen
Foto: ilustračné, Thinkstock

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uzavrie zmluvu s rádiodiagnostickým pracoviskom na Strečnianskej ulici v bratislavskej Petržalke. Oznámila to na svojej webstránke.

Pacienti na najväčšom slovenskom sídlisku majú zredukované možnosti dostať sa k RTG vyšetreniu. Na príčine je porucha röntgenu pracoviska na Šustekovej.

Zmluva by mala byť uzavretá do konca júla.

Zatiaľ na Antolskej alebo Betliarskej

Dovtedy majú poistenci VšZP k dispozícii bez poplatkov ďalších vyše 30 rádiodiagnostických pracovísk v Bratislave.

Konkrétne v Petržalke môžu absolvovať RTG vyšetrenie napr. v Univerzitnej nemocnici na Antolskej alebo v poliklinike na Betliarskej ulici. Čoskoro by malo byť opäť v prevádzke aj RTG pracovisko na Tematínskej ulici,“ uvádza VšZP.

Uzavretiu zmluvy s prevádzkovateľom RTG na Strečnianskej ulici predchádzalo dôkladné posúdenie veku a technických parametrov prístrojového vybavenia pracoviska. „Rádiodiagnostické pracovisko na Strečnianskej ulici spĺňa najvyššie kritériá,“ ubezpečuje poisťovňa.

Od mája platia diagnostiku po novom

VšZP od 1. mája uplatňuje tzv. klastráciu zobrazovacej techniky. Výkony na rádiodiagnostických pracoviskách hradí VšZP v závislosti od ich zaradenia do niektorej zo štyroch tried. Platí pritom pravidlo, že čím vyšší klaster, tým vyššia cena.

Keďže tzv. lekárske ožiarenie predstavuje až vyše 90 % radiačnej záťaže populácie z umelých zdrojov, cieľom klastrácie je dosiahnuť jeho redukciu aj motiváciou poskytovateľov modernizovať technické zariadenia.

„VšZP chce mať od roku 2021 zmluvy len s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ktorých RTG prístroje nebudú staršie ako 20 rokov,“ zdôraznila generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica Hlinková
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa