Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, eurá, stetoskop
Foto: Thinkstock
6. 09. 2018 10:46 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Všeobecné ambulancie nedostávajú od poisťovní dosť peňazí, tvrdia lekári

AKTUALIZOVANÉ – Akceptovateľný kontrakt majú len so zdravotnou poisťovňou Dôvera, VšZP sa s nimi dohodnúť nechce, vyhlasujú

Všeobecní lekári nedostávajú od poisťovní dosť peňazí. Vyhlásili to na štvrtkovej tlačovej besede zástupcovia Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) a Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL).

Akceptovateľný kontrakt majú len so zdravotnou poisťovňou Dôvera, uviedol člen Predstavenstva a Správnej rady ZAP Peter Slezák. Tá navýšila ambulanciám platby v priemere o 12 %.

VšZP je podľa lekárov nedôveryhodná

Najväčšia, Všeobecná zdravotná poisťovňa, mala v roku 2017 zisk 35 miliónov eur a v roku 208 ho odhaduje na 70 miliónov, uvádzajú lekári. Napriek tomu sa však nechce dohodnúť na nových podmienkach.

„V priebehu augusta ZAP vyzval VšZP na rokovanie trikrát. VšZP výzvy na rokovanie zatiaľ bez akejkoľvek reakcie ignoruje. Zväz naďalej trvá na tom, aby úprava zmluvných a cenových podmienok s VšZP bola vo všetkých segmentoch minimálne na úrovni dorovnania súčasného kontraktu ZAP a Dôvery,“ vyjadril sa predseda Správnej rady ZAP Miroslav Kotek.

Na základe doterajšieho postoja poisťovne sa VšZP zatiaľ ukazuje ako nedôveryhodný partner, hodnotia lekári.

Ako informovali, už rokujú aj s poisťovňou Union, kde by sa platby na ambulanciu mali navýšiť o 10 %.

Za pohotovosť chcú riadne zaplatené

Problém s finančným ohodnotením sa týka aj Ambulantnej pohotovostnej služby (APS), konkrétne v topoľčianskom okrese. Tam je jej poskytovateľom nemocnica, ktorá patrí do siete Svet zdravia.

„Organizátor ponúka lekárom hrubú hodinovú mzdu 12 eur bez ohľadu na to, či pracujú počas pracovného dňa, štátneho sviatku, alebo dňa pracovného pokoja,“ informovala viceprezidentka SSVPL Michaela Macháčová.

„Nie sú to výrazné peniaze, ide o princíp. Je to demotivujúce. Lekári nedostávajú peniaze, ktoré im zákonne patria,“ uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.

Obe lekárskej organizácie však hodnotia vznik APS pozitívne. Lekári podľa nich o služby na pohotovosti majú záujem, je však legitímne, aby boli za svoje služby spravodlivo odmenení.

Svet zdravia: Nejde o Zákonník práce

Sieť nemocníc Svet zdravia označila obvinenie Macháčovej za neopodstatnené a zavádzajúce.

„Nemocnica sa dohodla so všetkými poskytovateľmi na úrovni všeobecných obvodných lekárov v okrese na jednotnej hodinovej sadzbe 16,25 eur (superhrubá mzda). Táto sadzba platí pre všetkých lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť v rámci ambulantnej pohotovostnej služby ako podnikateľské subjekty (právnické osoby zriadené podľa Obchodného zákonníka). Práve z dôvodu, že títo lekári nepôsobia ako fyzické, ale právnické osoby, ustanovenia Zákonníka práce sa vo vzťahu dvoch podnikateľských subjektov neuplatňujú,“ uviedla sieť nemocníc.

Podľa nej nemocnica v Topoľčanoch vyšla pacientom v ústrety a na poslednú chvíľu zabezpečila pohotovosť pre dospelých. Pôvodne nebola personálne ani materiálne vybavená.

Nemocnica okamžite posilnila urgentný príjem a v priebehu niekoľkých týždňov sa nová ambulancia pohotovosti pre dospelých zriadila. Slúžia v nej všetci obvodní lekári z okresu okrem doktorky Macháčovej, tvrdí Svet zdravia.

VšZP: Postup ambulantných poskytovateľov je neseriózny

Je neseriózne, že na VšZP v čase vrcholiacej prepoisťovacej kampane útočí ZAP, uviedla poisťovňa.

„Zmluvy s členmi ZAP sú platné do 31. decembra 2018, to sú ešte štyri mesiace. Tento čas je dostatočne dlhý na to, aby VšZP a ZAP našli kompromisné riešenie a dospeli k vzájomnej dohode. VšZP sa vždy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti dohodla,“ konštatovala poisťovňa.

Podľa nej šíri ZAP nepravdivú informáciu, že ambulantnému sektoru nenavyšovala platby. Navyšovanie platieb poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa zrealizovalo v ostatnom roku v každom kvartáli, upresnila.

„Zámerom VšZP je navýšiť platby v ambulantnom sektore v roku 2018 o 31 miliónov eur oproti platbám v roku 2017,“ doplnila poisťovňa svoje stanovisko.

Odporúčané články

Spor Penty so štátom pre zákaz zisku sa stále nevyriešil Ministerstvo nevyvodí personálnu zodpovednosť pre problém s Medirexom

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Foto: Čiastočné zatmenie Mesiaca sledovalo aj Slovensko Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur je zbytočný hazard, s návrhom odborárov nesúhlasí ani Klub 500 Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X