Všetko o očkovaní detí proti COVID-19. Epidemiologička odpovedá, či to má zmysel aj na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, covid, očkovanie, vakcína, deti
12-ročný Max Cuevas drží svoju matku za ruku, kým ho v kalifornskom Tustine vo štvrtok 13. mája vakcínou Comirnaty očkujú proti ochoreniu COVID-19. Foto: SITA/AP Photo/Jae C. Hong

Ešte 31. marca americký farmaceutický gigant Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech spoločne oznámili, že klinické skúšky ich vakcíny proti ochoreniu COVID-19 s názvom Comirnaty u adolescentov vo veku 12 až 15 rokov dopadli vynikajúco.

Viac o téme: Koronavírus

Silné imunitné odpovede organizmu u 2 260 dospievajúcich účastníkov skúšok sprevádzali iba mierne nežiaduce účinky pozorované aj vo vekovej skupine 16 až 25 rokov. Vakcína sa teda ukázala ako dobre tolerovaná, bezpečná a hlavne, na 100 percent účinná.

Z kontrolnej skupiny sa nakazilo 18 amerických detí, pričom spomedzi očkovaných sa nenakazilo žiadne. Všetky deti budú ešte ďalšie dva roky monitorovať s cieľom sledovať dlhodobú ochranu a bezpečnosť.

„Vakcíny sa javia ako mimoriadne bezpečné,“ uviedol na margo výsledkov Sean O’Leary, podpredseda výboru pre infekčné choroby v rámci American Academy of Pediatrics (AAP) a dodal, že „by to malo byť pre rodičov a dospievajúcich povzbudivé“.

Prečo očkovať deti?

Podľa pediatra sa teda nie je dôvod báť o bezpečnosť detí. Záujem o očkovanie je však na Slovensku aj tak malý. Je preto otázne, či budú mať rodičia záujem očkovať svoje deti, navyše keď mladšie ročníky koronavírus natoľko nepostihuje.

Odborníci napriek tomu očkovanie adolescentov odporúčajú, rovnako ako Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré v stredu oznámilo, že veková hranica pre Čakáreň bola zrušená, čo znamená, že na očkovanie sa môžu prihlásiť všetci Slováci nad 16 rokov.

Podľa EuroNews a Sophie Lucasovej, imunologičky z belgického De Duve Institute, existujú „výsledky klinickej štúdie, ktoré ukazujú, že prínos je v tejto vekovej kategórii zaujímavý a do značnej miery prevyšuje riziká, ktoré sa pozorovali“.

Stále totiž platí, že deti môžu ochorieť a v niektorých prípadoch dokonca na ochorenie COVID-19 aj zomrieť, aj keď je pravdou, že väčšina z nich nie je taká zraniteľná ako dospelí. Deti sa ale môžu stať účinnými prenášačmi, ako ukázali niektoré výskumy.

Preto je zaočkovanie detí proti koronavírusu dôležitý prvok prevencie. Ak totiž zaočkujeme deti, nechránime iba ich, ale hlavne chránime ich rodičov a starých rodičov. Niektoré štáty sa tak obávajú nástupu ďalšej vplny pandémie v prípade návratu detí do škôl.

Americkí adolescenti

V Spojených štátoch aj preto začali očkovať tínedžerov krátko po tom, ako americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) 11. mája rozšíril povolenie na používanie vakcíny Comirnaty u detí od 12 rokov.

Deti by mali dostať rovnako ako dospelí dve dávky vakcíny Pfizer s odstupom troch týždňov. Podľa NBC News bude očkovanie zabezpečovať 20-tisíc lekární po celej krajine“, ako aj sieť pediatrov a rodinných lekárov.

FDA zároveň očakáva, že čoskoro sa budú adolescenti v USA očkovať aj ďalšími vakcínami. Spoločnosť Johnson & Johnson totiž už takisto klinicky skúša svoju jednodávkovú vakcínu u detí vo veku 12 až 17 rokov.

Koronavírus, covid, očkovanie, vakcína, deti
Deti veku od 12 do 15 rokov v kalifornskom Tustine čakajú na zdravotnú prehliadku pred tým, ako dostanú očkovaciu látku Comirnaty. Foto: SITA/AP Photo/Jae C. Hong

Deti veku od 12 do 15 rokov v kalifornskom Tustine čakajú na zdravotnú prehliadku pred tým, ako dostanú očkovaciu látku Comirnaty.

Inde vo svete

Povolenie na použitie vakcíny Comirnaty u detí vo veku 12 až 15 rokov v utorok 18. mája podľa Channel News Asia udelil aj Singapur, nakoľko majú problém s nárastom počtu nakazených detí na školách.

Tamojšie úrady upozorňujú, že v tomto roku celkovo zaznamenávajú v porovnaní s rokom 2020 viac infekcií u detí. Podobný trend je podľa AAP zrejmý aj v Spojených štátoch, pre portál vZdravotníctve.sk ho epidemiologička Zuzana Krištúfková potvrdila aj u nás.

Prvý májový týždeň tvorili deti až 22,4 percent nových prípadov ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch. Celkovo sa v krajine vírusom SARS-CoV-2 nakazilo viac ako 3,78 milióna detí a najmenej 303 ich zomrelo.

Na Slovensku sa podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) od začiatku pandémie vírusom SARS-CoV-2 nakazilo celkovo 48 490 dospievajúcich vo veku do 19 rokov. V kategórii do 18 rokov nie je zaznamenané žiadne úmrtie.

Vo väčšine krajín platí, že deti infikované koronavírusom sú skôr „mierne symptomatické alebo asymptomatické“. Mali by sme ich teda nechať zaočkovať?

Najvyššia chorobnosť

Krištúfková sa vyjadrila v tom duchu, že „ak by sme mali dostatok očkovacích látok a kapacít na očkovanie a boli by pokryté záujmy starších ľudí, tak by som bola rada, keby sa začali očkovať aj deti v tomto veku pred nástupom do školy“.

Dodala, že práve takýmto spôsobom by chceli „zabrániť šíreniu nákazy na školách, pretože práve v týchto vekových kategóriách máme v súčasnosti najvyššiu chorobnosť“.

Najväčšie obavy odborníkov sa totiž spájajú s prípadnou treťou vlnou pandémie, ktorú by mohli spustiť práve deti vracajúce sa po letných dovolenkách do školských lavíc. Nové varianty koronavírusu sú infekčnejšie, a tým pádom nebezpečnejšie.

Potrebu zabrániť ďalším stratám na životoch cíti aj Európska únia (EÚ), preto je pravdepodobné, že k očkovaniu tínedžerov pristúpi takisto. Konečné rozhodnutie však bude na jednotlivých európskych štátoch.

Koronavírus, covid, očkovanie, vakcína, deti
Jeremy Haworth (12) čaká po podaní svojej prvej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech v kontrolnej miestnosti v Santa Ana v Kalifornii. Foto: SITA/AP Photo/Jae C. Hong

Povolenie už 28. mája?

Spoločnosti Pfizer a BioNTech poslali Európskej liekovej agentúre (EMA) žiadosť o rozšírenie povolenia na používanie svojej očkovacej látky proti koronavírusu vo vekovej kategórii detí od 12 do 15 rokov ešte koncom apríla, pričom EMA začala túto žiadosť hodnotiť 3. mája.

Výbor EMA pre lieky na humánne použitie vykonáva zrýchlené hodnotenie dodaných údajov a v prípade, že nebudú potrebné dodatočné informácie, rozhodnutie má padnúť v júni. Neskôr však riaditeľka EMA Emer Cookeová spresnila, že to bude možno aj skôr.

Ako uvádza tlačová agentúra Reuters, Cookeová pre denník Handelsblatt povedala, že skúšajú, „či sa nám to podarí urýchliť do konca mája“. Kanaďania im totiž sľúbili, že sa podelia o svoje výsledky kontroly, čo by celý proces hodnotenia urýchlilo.

Informáciu o tom, že od 28. mája by mala EMA povoliť očkovanie detí od 12 rokov vakcínou od firmy Pfizer, potvrdila aj Krištúfková. Vyzerá to tak, že ešte tento rok sa budú zrejme očkovať aj omnoho mladšie ročníky.

Nežiaduce účinky vakcíny Comirnaty u adolescentov

Bolesť v mieste vpichu (84,1 percent), únava (62,9 percent), bolesť hlavy (55,1 percent), bolesť svalov (38,3 percent), zimnica (31,9 percent), bolesť kĺbov (23,6 percent), horúčka (14,2 percent), opuch v mieste vpichu (10,5 percent), začervenanie v mieste vpichu (9,5 percent), nauzea (1,1 percent), malátnosť (0,5 percent) a lymfadenopatia, t.j. bližšie neurčené ochorenie lymfatických uzlín (0,3 percent)

* ide o nežiaduce účinky zaznamenané v rámci klinickej štúdie, ktorá skúmala použitie vakcíny u 16 a viac ročných ľudí, avšak hlásenia sú veľmi podobné aj vo vekovej kategórii 12 až 15 rokov, ako uvádza priamo výrobca Pfizer

AAP informovali o tom, že Pfizer plánuje v septembri požiadať o rozšírenie povolenia používania vakcíny Comirnaty aj pre deti od šiestich mesiacov do 11 rokov. Potvrdil to aj generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla.

Deti v rámci klinických skúšok rozdelili na tri ešte menšie vekové kategórie (konkrétne 6 mesiacov až 2 roky, 2 až 5 rokov a 5 až 11 rokov). Podľa dostupných informácií už boli všetkým týmto deťom v rámci štúdie podané obe dávky vakcíny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Albert BourlaBenjamin NetanjahuEmer CookeováJoe BidenSean O'LearySophie LucasováZuzana Krištúfková
Firmy a inštitúcie AAP American Academy of PediatricsBioNTechCDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbDe Duve InstituteEMA Európska lieková agentúraFDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivJohnson & JohnsonModernaNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíPfizer