VšZP: Kompromisy so ZAP-om nebudú, dorovnanie platiť nebudeme

Hlinková
Foto: SITA/Martin Medňanský

Podľa VšZP je dôsledkom krokov ZAP neodôvodnené branie pacienta za rukojemníka, šírenie poplašnej správy, poškodzovanie mena poisťovne a nekalý spôsob rokovania.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nebude robiť kompromisy pri rokovaní so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP). Na tlačovej besede o tom informovala generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

Poisťovňa odmieta finančné dorovnanie ambulanciám od 1 júla, kedy členovia ZAP-u vypovedali zmluvu.

Podľa VšZP je dôsledkom krokov ZAP neodôvodnené branie pacienta za rukojemníka, šírenie poplašnej správy, poškodzovanie mena poisťovne a nekalý spôsob rokovania.

Hlinková: Už to nie je o VšZP

Keď teraz poisťovňa komunikuje s poskytovateľmi, tí podľa Hlinkovej zisťujú, že podmienky v zmluvách sú výhodné, vzápätí na to ZAP a Slovenská lekárska komora (SLK) oslovuje poskytovateľov s tým, aby nanovo vypovedali zmluvy.

„Nie je to už o VšZP, o podmienkach ktoré dávame,“ tvrdí Hlinková. ZAP podľa nej chce ukázať svojim členom, že vie dohodnúť niečo naviac, poisťovňa mu to však zákonne uhradiť nemôže.

Vo štvrtok bude poisťovňa so ZAP-om rokovať. Verejný prísľub uhradiť starostlivosť o pacientov lekárom, ktorí zmluvu vypovedali, bude platiť do konca roka. Hlinková podľa vlastných slov urobí všetko pre to, aby boli do konca roka podpísané zmluvy.

Keď nezmluvní, tak nezmluvní

Od januára bude VšZP platiť zdravotného poskytovateľa bez zmluvy ako nezmluvného. Podľa generálnej riaditeľky bude mať pacient kam ísť, lekár má povinnosť ošetriť pacienta.

Poisťovňa bude pacientov informovať, čo robiť ďalej. Bude ich inštruovať, kam môžu ísť, na čo majú nárok, čo budú mať hradené a v akých výškach.

VšZP bude komunikovať aj s vyššími územnými celkami, ktorí budú komunikovať s poskytovateľmi.

Hlinková tvrdí, ze to bude pre poisťovňu veľká záťaž, predpokladá však, že budú k dispozícii na všetkých pobočkách.

„My sme presvedčení o tom, že do konca tohto roku prevažná väčšina lekárov zmluvy podpíše,“ uviedol podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth. Podľa neho VšZP nepredpokladá, že bude verejný prísľub predlžovať.

VšZP aktuálne eviduje 923 bločkov, ktoré vypísali ambulancie ZAP na preplatenie v poisťovni.

MZ: Na odmietanie zmlúv nie je dôvod

Ministerstvo zdravotníctva situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni pedantne a dlhodobo sleduje. Prioritou pre rezort je, aby bola pacientom kontinuálne poskytovaná zdravotná starostlivosť. Uviedla to hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Podľa nej má rezort informácie, že zmluvy zo strany VšZP sú nastavené nadštandardne dobre.

„Nevidíme preto dôvod, prečo určitá skupina lekárov združených v ZAPe reaguje odmietaním zmlúv a apelujeme na to, aby pacienta nebrali ako rukojemníka. Zároveň zdôrazňujeme, že do ambulantného sektora ide aj v budúcom roku o 50 miliónov eur viac,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ostatní poskytovatelia VšZP nič nevyčítajú

Ministerstvo zdravotníctva do zmluvných vzťahov medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami nevstupuje. Situáciu však monitoruje na dennej báze. Všeobecná zdravotná poisťovňa informovala, že uzavretých má 92 percent zmlúv.

Ministerstvo sprostredkovalo stanoviská ďalších predstaviteľov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„Rokovania s VšZP boli opakované a korektné, sme spokojní s vyrokovanými podmienkami a dnešným dňom už sú všetky dodatky za Zdravitu podpísané, čo je približne 3000 poskytovateľov,“ vyjadril sa Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov.

„Prístup Všeobecne zdravotnej poisťovne pri rokovaniach považujem za korektný,“ povedala prezidentka Aliancie všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

„Zmluvy zo strany VšZP považujem za primerané. Zároveň považujem za nesprávne, aby niekto dostal väčší objem z balíka peňazí na úkor druhého,“ uzavrel sa Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaZAP Zväz automobilového priemyslu SR