VšZP má schválený obchodno-finančný plán na rok 2019

Vszp_budova_celok.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

Ministerstvo zdravotníctva schválilo obchodno-finančný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) na rok 2019. Informovala o tom hovorkyňa poisťovne Jana Martanovičová.

Plán počíta na tento rok s vyrovnaným rozpočtom. Výsledok hospodárenia očakáva na úrovni 0,4 mil. eur.

Celkové výnosy sa medziročne zvýšili o 3,4 %. Medziročný nárast nákladov je na úrovni 6 %, pričom do nákladov boli zahrnuté len základné legislatívne požiadavky.

Najvyšší medziročný nárast vykazuje segment ústavnej zdravotnej starostlivosti. „Postarali sa o to legislatívou podmienené zvýšené personálne náklady, ktoré v  absolútnom vyjadrení predstavujú 89 miliónov eur,“ uvádza VšZP.

Riziká môžu výsledok zmeniť

Do plánovaného výsledku hospodárenia na rok 2019 však nie sú zahrnuté celkové riziká. VšZP ich odhaduje na 169 mil. eur.

Nižší ako plánovaný ekonomický rast krajiny sa môže odraziť na nenaplnení výnosov za ekonomicky aktívnych poistencov. Dopad môže byť 29 miliónov eur.

Riziko rastu nákladov predstavuje celkovo 140 miliónov eur. Z toho 58 miliónov eur v  liekovej oblasti, 77 miliónov eur vo výkonoch na zdravotnú starostlivosť (z toho 10 miliónov eur tvoria rekreačné poukazy), 5 miliónov eur v nákladoch na liečbu poistencov VšZP v cudzine a nákladov na liečbu poistencov členských štátov EÚ.

Euro_rozmazane.jpg
Foto: Pixabay.com

Platiť budú len toľko, koľko budú mať k dispozícii

Ministerstvo schválilo poisťovni plán s podmienkou, že VšZP zohľadní pri výdavkoch opatrenia, ktoré vzišli zo spolupráce iniciovanej v novembri 2018 novým vedením VšZP s Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, Implementačnou jednotkou Úradu vlády SR a spoločnosťou Boston Consulting Group.

Výdavky uvedené v pláne sa budú realizovať v rámci možností len do výšky disponibilných finančných zdrojov VšZP. Zabezpečia sa  jej základné činnosti tak, že nebude ohrozené plnenie povinností vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov.

VšZP bude zároveň pravidelne sledovať a vyhodnocovať svoju aktuálnu ekonomickú situáciu. Upozorní aj na dodatočnú potrebu zdrojov v súvislosti so zvýšenými finančnými nárokmi, ktoré vyplynuli zo zhoršených ekonomických prognóz a prijatých legislatívnych úprav v roku 2018.

„VšZP víta rokovania medzi Ministerstvom zdravotníctva SR a Ministerstvom financií SR o možnostiach dofinancovania rezortu zdravotníctva,“ uzatvára poisťovňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa