VšZP medziročne zvýšila svoje výdavky za poistencov

Vszp_budova_celok.jpg
Foto: vZdravotnictve.sk

V roku 2017 zaplatila za poistenca v priemere 941 eur. To je o 16 eur viac ako v predchádzajúcom roku.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zvýšila medziročne svoje výdavky za poistencov. Informovali o tom predstavitelia poisťovne na tlačovej besede.

V roku 2017 zaplatila za poistenca v priemere 941 eur. Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ďalšie dve poisťovne zaplatili v priemere 696 eur a 576 eur.

Konkurenčné poisťovne svoje náklady oproti predošlému roku znížili. Prvá v roku 2016 zaplatila 702 eur a druhá 580 eur. Priemerné výdavky v štátnej poisťovni boli v tom istom období 925 eur na poistenca. Vyplýva z toho, že kým ostatné poisťovne medziročne svoje náklady znížili, VšZP dala na zdravotnú starostlivosť pre priemerného poistenca o 16 eur viac.

„Ako jediní sme nešetrili na pacientoch, ale šetrili sme na výdavkoch,“ uviedol generálny riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan. Pripomenul, že do VšZP prichádzajú o 14 % drahší poistenci ako priemerný poistenec a odchádzajú o viac ako 30 % lacnejší.

Dôvera: VšZP dostala len od nás 120 miliónov

Poisťovňa Dôvera sa voči tvrdeniam VšZP ohradila.

„Ak by štátna poisťovňa prezentovala tieto výdavky korektne, nezabudla by povedať, že len za minulý rok dostala od Dôvery takmer 120 miliónov eur na kompenzáciu nákladov na chorľavejších poistencov,“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

„Na škodu poistencov VšZP je fakt, že hoci je štátna poisťovňa najväčšia, nepociťujú z toho žiadnu pridanú hodnotu. Ak náklady rastú v súvislosti s kauzami, ako boli teta Anka, či masér Kostka, nie je to pre pacientov dobrá správa,“ dodal.

Union prispel 61 miliónmi

Aj poisťovňa Union podotýka, že je prirodzené, ak výdavky najväčšej zdravotnej poisťovne na jedného poistenca stúpli, nakoľko jej stúpli aj príjmy. Na nich sa podieľali aj poistenci súkromných zdravotných poisťovní.

„Union zdravotná poisťovňa dopláca najväčšej zdravotnej poisťovni každoročne viac peňazí. Napríklad v roku 2017 to bolo približne 61 miliónov eur. Prerozdeľovanie poistného sa totiž vykonáva na základe demografických charakteristík, ako sú vek a pohlavie poistenca, ekonomickej aktivity poistenca a predpokladu chorobnosti,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Unionu Matej Neumann.

Všeobecná zvýši platby za RTG

VšZP tiež uviedla, že významne zvýši platby za röntgenové výkony a bude mať pritom tri základné ciele. Chcú podporovať nové prístroje, skúmať výšku žiarenia u pacientov a elektronizovať snímky.

„Zvýšením úhrady za RTG výkony od 1. januára 2019 chce VšZP podporiť modernizáciu prístrojového vybavenia,“ uviedla poisťovňa s tým, že o 110 % zvýši jednotkovú cenu bodu za výkony na RTG prístroji, ktorý bude mladší ako 20 rokov, vytvorí obraz v digitálnej podobe, umožní jeho zdieľanie a bude automaticky monitorovať dávky ožiarenia pacienta.

Ak bude RTG prístroj monitorovať žiarenie len manuálne, zvýši sa jednotková cena o 90 %. Poisťovňa plánuje, že od 1. januára 2021 prestane uhrádzať RTG výkony na prístrojoch starších ako 20 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa