VšZP: Na odliv poistencov vplývali problémy v zdravotníctve aj možné nekalé praktiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Výsledky tohtoročného prepoisťovania podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) odzrkadľujú nahromadené problémy v zdravotníctve. Tie sa podľa štátnej poisťovne pravidelne v čase vrcholiaceho prepoisťovania podpisujú pod vyostrovanie napätia medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami. Agentúru SITA o tom informovala Slávka Gáborová z referátu komunikácie VšZP.

Nároky na zdravotnú starostlivosť

Tohtoročnú prepoisťovaciu kampaň navyše podľa poisťovne významne ovplyvnila ekonomika, ktorá nerástla očakávaným tempom. Nízke platby za poistencov štátu a parlamentom schválená legislatíva v podobe sociálnych balíčkov a rekreačných poukazov podľa VšZP ešte viac zvýšili finančné nároky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Uspokojiť ich mali zdravotné poisťovne, čo však bez dofinancovania nebolo možné,“ uvádza sa v stanovisku štátnej poisťovne.

Ako uviedla VšZP, výsledky prepoisťovania poznačili najmä mimoriadne náročné rokovania so Zväzom ambulantných poskytovateľov, s Medirexom a Asociáciou nemocníc Slovenska, v ktorých najsilnejšie zarezonovala potreba dofinancovania celého rezortu. Schválenie dofinancovania sa však uskutočnilo až po skončení prepoisťovacej kampane.

„Poistenci teda museli urobiť zásadné rozhodnutie oveľa skôr, ako mohli oceniť dobrý výsledok a zásluhu VšZP na uvoľnení dodatočných 90 mil. eur pre celý sektor na zlepšenie zdravotnej starostlivosti,“ odôvodnila výrazný odlev poistencov z VšZP jej generálna riaditeľka Ľubica Hlinková. Značná časť verejnosti si podľa nej problémy slovenského zdravotníctva stotožnila so značkou VšZP.

Ovplyvňovanie poistencov

VšZP je znepokojená aj medializovanými správami o možných nekalých praktikách pri ovplyvňovaní poistencov, na ktoré sama priebežne upozorňovala Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

„Ak sa preukáže ich pravdivosť, mali by byť prijaté opatrenia na sprísnenie pravidiel súťaže o priazeň poistencov,“ konštatovala Ľubica Hlinková. VšZP začne podľa nej hĺbkovo analyzovať oficiálne výsledky tohtoročnej prepoisťovacej kampane v záujme stabilizácie svojho poistného kmeňa. Generálna riaditeľka VšZP dodala, že nepôjde o cieľ na jeden rok, ale o zásadné rozhodnutia s presahom na dlhšie časové obdobie.

Štátna poisťovňa však zostáva aj po 1. januári 2020 lídrom v zdravotnom poistení. „Svojim poistencom garantuje bezpečnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť pri zodpovednom hospodárení so zverenými prostriedkami. VšZP ďakuje za vernosť a priazeň všetkým, ktorí sa rozhodli zostať,“ píše sa v stanovisku.

V súčasnosti je VšZP ekonomicky zdravá a na konci roka 2019 má dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. „Máme teda vytvorené podmienky na to, aby sme mohli ďalej tlačiť na kvalitu poskytovaných služieb, ktorú vo vzťahu k poistencom považujeme za kľúčovú,“ uzavrela generálna riaditeľka VšZP.

Poisťovňu zmenia státisíce Slovákov

Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení vyše 242-tisíc ľudí. Všeobecná zdravotná poisťovňa od 1. januára 2020 príde o vyše 145-tisíc poistencov, naopak zdravotná poisťovňa Dôvera získa vyše 68-tisíc poistencov a Union zdravotnej poisťovni pribudne takmer 77-tisíc poistencov.

Z celkového počtu takmer 5,2 mil. poistencov využilo možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu takmer 247-tisíc poistencov, pričom minulý rok ich bolo takmer 140-tisíc. Takmer 6-tisíc prihlášok úrad neakceptoval. Informoval o tom v piatok Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Agentúra SITA požiadala o stanovisko k výsledkom prepoisťovania aj zdravotné poisťovne Dôvera a Union.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica HlinkováSlávka Gáborová
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa