VšZP nepredĺži zmluvy poskytovateľom jednodňovej zdravotnej starostlivosti, ktorí sú ľahko nahraditeľní

Vszp, vseobecna zdravotna poistovna
Foto: SITA/Marián Peiger

V záujme efektívneho využitia verejných zdrojov Všeobecná zdravotná poisťovňa od 1. apríla 2021 prehodnotí zmluvné vzťahy s niektorými poskytovateľmi jednodňovej zdravotnej starostlivosti, s ktorými už nepredĺži zmluvy.

Ide o skupinu poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti, ktorá je ľahko nahraditeľná, či už po personálnej stránke, alebo po stránke materiálno-technického vybavenia. Ako ďalej informuje poisťovňa, pri hľadaní alternatívnych riešení bude svojim poistencom nápomocná prostredníctvom callcentra.

Zefektívnenie fungovania nemocníc

„Po dôkladných analýzach sme pristúpili k rozhodnutiu nepredĺžiť zmluvy niektorým poskytovateľom jednodňovej zdravotnej starostlivosti tam, kde zdravotnú starostlivosť poskytujú najmä lekári z ústavných zdravotných zariadení, teda nemocníc, a tiež tam, kde je zabezpečená dostatočne veľká sieť, aj dostupnosť zariadení. Aj toto je krok, ktorý môže zefektívniť fungovanie nemocníc, ale aj zariadení jednodňovej zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásil generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko.

Komfort poistencov sa nezníži

Podľa VšZP sa nezníži komfort pre poistencov, nakoľko poisťovňa má zazmluvnenú najväčšiu sieť poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Poistenci budú mať možnosť ísť buď k tomu istému lekárovi do nemocnice, alebo si vybrať iného poskytovateľa jednodňovej zdravotnej starostlivosti v regióne.

„Podporujeme jednodňovú zdravotnú starostlivosť, avšak nie v tých prípadoch, keď lekár pracuje aj na plný úväzok v nemocnici aj u súkromného poskytovateľa jednodňovej zdravotnej starostlivosti,“ dodala Beata Havelková, podpredsedníčka predstavenstva VšZP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta HavelkováRichard Strapko
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa