VšZP odmieta zazmluvniť lôžka pre pacientov po porážke. Vraj ich je dosť, kraj a liečebňa v Hlohovci nesúhlasia

Mestská poliklinika Hlohovec
Mestská poliklinika Hlohovec Foto: mphc.sk

Zdravotníckych zariadení, ktoré by sa orientovali na rehabilitačnú starostlivosť u starších pacientov, je na Slovensku málo. Jedno také prevádzkujú v Mestskej nemocnici Hlohovec, kde prijímajú dlhodobo chorých klientov aj so špecifickými diagnózami.

Kapacita oddelenia je 33 lôžok, pričom liečebňa úzko spolupracuje s geriatrickou a internou ambulanciou. V decembri 2019 ju od mesta Hlohovec odkúpila spoločnosť HardWood Investments, následne začali o zazmluvnení lôžok rokovať so zdravotnými poisťovňami.

Súkromné poisťovne Dôvera a Union prejavili predbežný, aj keď neoficiálny súhlas so zazmluvnením, no Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vyjadrila nesúhlas už s predbežnou žiadosťou o zazmluvnenie.

Po kolaudácii zariadenia a získaní všetkých povolení Kaszás 14. apríla rozoslal na poisťovne už oficiálne žiadosti o zazmluvnenie. Poisťovňa Dôvera, ako aj Union v krátkom čase doručili svoje návrhy zmlúv. VšZP však žiadosť zamietla.

Rehabilitačné lôžka

V Hlohovci pritom VšZP už zazmluvnené lôžka má, aj keď podľa Kaszása nedostatočný počet. Preto okrem zazmluvenia novej liečebne, ktorú sa rozhodli v rámci Mestskej nemocnice v Hlohovci vybudovať, požadovali aj navýšenie už zazmluvneného počtu.

„Na Slovensku neexistuje žiadny poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý by poskytoval včasnú rehabilitáciu, to znamená takú, ktorá sa poskytuje ihneď po akútnej hospitalizácii,“ vysvetľuje predseda predstavenstva spoločnosti HardWood Investments Michal Kaszás dôvody, pre ktoré sa rozhodli špeciálne rehabilitačné lôžka zriadiť.

Inšpirovali sa v zahraničí, pričom na základe prieskumu v poisťovniach a medzi pacientskymi organizáciami sa v Hlohovci rozhodli zamerať konkrétne na rehabilitáciu pacientov po cievnej mozgovej príhode.

Starostlivosť o takýchto pacientov je finančne nákladná. Zahraničné štúdie však podľa Kaszása ukazujú, že včasná rehabilitácia vie vo veľkej miere skvalitniť život ľudí po mozgových príhodách. Zároveň sa tým šetria finančné zdroje.

Minimálna verejná sieť

VšZP však zazmluvnenie nových lôžok napriek tomu odmieta, aj s argumentom nehospodárnosti. Ďalším dôvodom má byť legislatívne nastavená minimálna sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Podľa hovorcu poisťovne Martina Neumanna budovanie silnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti patrí k prioritám VšZP, a preto v prípade nedostatočného pokrytia akéhokoľvek okresu niektorou odbornosťou prehodnocujú aktuálny stav.

Zdravotná starostlivosť v Trnavskom kraji je však podľa jeho slov zabezpečená existujúcimi zmluvnými poskytovateľmi v dostatočnej miere a neevidujú „žiadne podnety poistencov“.

Viac lôžok by privítal aj kraj

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŠmidovičováMatej NeumannMichal Kaszás
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaHardWood InvestmentsMestská poliklinika HlohovecMZ Ministerstvo zdravotníctva SRTTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)Union zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa