VšZP pokračuje v ozdravných procesoch, nové vedenie chce prerod na modernú a hospodáriacu spoločnosť

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)
Všeobecná zdravotná poisťovňa. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Ozdravné procesy vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), ktoré poisťovňa podľa nového vedenia urgentne potrebovala, pochopiteľne neprivítali tí, ktorí v nej roky povyšovali osobné záujmy nad záujmy poistencov.

Bývalé vedenie VšZP pritom profitovalo z letargickej pozície poisťovne. Nové vedenie poisťovne to uviedlo v piatok vo svojom stanovisku. Zároveň dodalo, že jeho snahou je zmeniť štátnu poisťovňu na modernú, efektívne hospodáriacu a transparentnú spoločnosť.

Tá by mala byť podľa nového vedenia lídrom nielen vo verejnom zdravotnom poistení, v zabezpečovaní kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti, ale aj silnou značkou a spoľahlivým partnerom pre poistencov, platiteľov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a jej zamestnancov.

Stav si vyžiadal okamžité riešenia

Mimoriadne vážny stav, v ktorom sa najväčšia zdravotná poisťovňa nachádzala, keď ju v máji minulého roku preberalo aktuálne predstavenstvo, si podľa VšZP vyžiadalo okamžité zavedenie krízového manažmentu vo viacerých oblastiach.

„Zavádzanie kontrolných mechanizmov, audit zmluvných vzťahov, činností a procesov na viacerých úrovniach. To všetko súčasné vedenie postupne zavádzalo s maximálnym úsilím na dosiahnutie transparentnosti a efektívnosti, ktoré roky vo VšZP absentovali,“ ozrejmila manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová.

Z Dozornej rady štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne odvolali v posledných dňoch prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáša Malatinského a prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Mariána Magdoška.

Likvidácia tripartitného systému

Odvolaní vo štvrtok na tlačovej konferencii hovorili o likvidácii tripartitného systému v kontrolnom orgáne štátnej poisťovne. K odvolaniam prišlo podľa oboch po tom, ako sa začali zaoberať sťažnosťami na postupy v zdravotnej poisťovni.

„Nie je náhodou, že tieto útoky prichádzajú v čase prepoisťovacej kampane. Dôrazne však odmietame obvinenia, ktoré sa nezakladajú na pravde, poškodzujú dobré meno VšZP, zavádzajú verejnosť a maria obrovské úsilie zamestnancov, ktorí roky poctivo zastávajú záujmy našich poistencov a už viac ako rok pracujú na reštarte tejto spoločnosti,“ dodala Eva Peterová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva PeterováMarián MagdoškoTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRKonfederácia odborových zväzov SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa