VšZP predložila Asociácii nemocníc Slovenska návrh zmlúv pre financovanie v ďalšom štvrťroku

Writing 1149962_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

VšZP začala posielať nemocniciam návrhy dodatkov zmlúv platných pre obdobie od 1. apríla 2019

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predložila Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) návrh na predĺženie v súčasnosti platných zmlúv na ďalší štvrťrok v rozsahu cenových podmienok, ktoré boli dohodnuté od 1. januára 2019.

Poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe po tom, čo v stredu rokovala s ANS o ďalšom financovaní na rok 2019.

VšZP navýšila od 1. januára 2019 nemocniciam združeným v ANS platby o viac ako 30 miliónov eur na rok 2019, ktorými kompenzovala valorizáciu miezd.

Od 1. februára 2019 zvýšila VšZP aj mesačné paušály za poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti takmer o dvojnásobok, zo 17 tisíc na 32 tisíc eur. VšZP začala posielať nemocniciam návrhy dodatkov zmlúv platných pre obdobie od 1. apríla 2019 do 30. júna 2019.

Chýbajú peniaze

„VšZP môže realizovať výdavky len do výšky disponibilných finančných zdrojov,“ upozornila poisťovňa. Preto zatiaľ nemá zdroje na krytie sociálneho balíčka a ani rekreačných poukazov.

Asociácia nemocníc Slovenska v súvislosti s rokovaniami o financovaní na rok 2019 v stredu uviedla, že v rezorte zdravotníctva chýba 100 miliónov eur. Podľa prezidenta ANS Mariána Petka ešte v októbri 2018 upozorňovali, že navrhovaný rozpočet na rok 2019 nebude dostatočný.

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii uviedlo, že s ministerstvom financií o tomto probléme rokujú, bližšie informácie však vzhľadom na korektnosť poskytnú následne.

„Čo sa týka zmluvných vzťahov, ministerstvo zdravotníctva do zmluvných vzťahov medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami nevstupuje, ani do rokovania s nimi,“ dodalo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa