VšZP preplatí zdravotnú starostlivosť ambulanciám ZAP-u aj bez podpísaných zmlúv

Podpis.jpg
Foto: FreeImages.com

AKTUALIZOVANÉ-Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dala vo štvrtok na tlačovej besede verejný prísľub

Všetkým poskytovateľom ambulantnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ktorí sú členom Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) a doposiaľ nepodpísali dodatky k zmluvám, uhradí od 1. decembra 2018 starostlivosť podľa doterajších podmienok.

Ak si lekár vypýta úhradu zdravotnej starostlivosti od pacienta, poisťovňa mu to preplatí.

Podľa poisťovne zatiaľ podpísalo individuálne zmluvy so VšZP 644 lekárov združených v ZAP, čo je asi 36 %. Zmluvy celkovo podpísalo 85 % ambulantných lekárov, tvrdí VšZP.

VšZP uviedla, že musí v zmysle zákona naplniť verejnú minimálnu sieť. „Verte, že urobíme všetko pre to, aby zákonné podmienky naplnenia siete boli zabezpečené.“ uviedol podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth.

ZAP: Pacient bude musieť najprv zaplatiť za lieky

Predstavitelia ZAP v reakcii na tlačovej besede uviedli, že sú ochotní vyšetriť pacienta aj zadarmo.

Podľa člena správnej rady ZAP Petra Liptáka VšZP preplatí liek pacientovi až po tom, ako si ho kúpi. Pacientov podľa neho môže šokovať, keď budú platiť vysoké sumy.

Členovia predstavenstva ZAP vo štvrtok poslali aj otvorený list ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej, v ktorom opisujú vážnosť situácie a vyjadrujú vieru, že je Kalavská na strane pacientov.

MZ: Do zmluvných vzťahov nezasahujeme

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová na adresu vyjadrení VšZP a ZAP konštatovala, že ministerstvo do zmluvných vzťahov medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami nevstupuje.

„Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa stretla s vedením VšZP pred dvomi dňami a poprosila ich, aby urgentne riešili situáciu, aby kontinuálnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti bola zachovaná,“ povedala Eliášová. Podľa nej má poisťovňa vyriešiť situáciu tak, aby sa pacient nemusel ničoho obávať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaZAP Zväz automobilového priemyslu SR