Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpis.jpg
Foto: FreeImages.com
29. 11. 2018 14:25 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

VšZP preplatí zdravotnú starostlivosť ambulanciám ZAP-u aj bez podpísaných zmlúv

AKTUALIZOVANÉ-Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dala vo štvrtok na tlačovej besede verejný prísľub

Všetkým poskytovateľom ambulantnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ktorí sú členom Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) a doposiaľ nepodpísali dodatky k zmluvám, uhradí od 1. decembra 2018 starostlivosť podľa doterajších podmienok.

Ak si lekár vypýta úhradu zdravotnej starostlivosti od pacienta, poisťovňa mu to preplatí.

Podľa poisťovne zatiaľ podpísalo individuálne zmluvy so VšZP 644 lekárov združených v ZAP, čo je asi 36 %. Zmluvy celkovo podpísalo 85 % ambulantných lekárov, tvrdí VšZP.

VšZP uviedla, že musí v zmysle zákona naplniť verejnú minimálnu sieť. „Verte, že urobíme všetko pre to, aby zákonné podmienky naplnenia siete boli zabezpečené.“ uviedol podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth.

ZAP: Pacient bude musieť najprv zaplatiť za lieky

Predstavitelia ZAP v reakcii na tlačovej besede uviedli, že sú ochotní vyšetriť pacienta aj zadarmo.

Podľa člena správnej rady ZAP Petra Liptáka VšZP preplatí liek pacientovi až po tom, ako si ho kúpi. Pacientov podľa neho môže šokovať, keď budú platiť vysoké sumy.

Členovia predstavenstva ZAP vo štvrtok poslali aj otvorený list ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej, v ktorom opisujú vážnosť situácie a vyjadrujú vieru, že je Kalavská na strane pacientov.

MZ: Do zmluvných vzťahov nezasahujeme

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová na adresu vyjadrení VšZP a ZAP konštatovala, že ministerstvo do zmluvných vzťahov medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami nevstupuje.

„Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa stretla s vedením VšZP pred dvomi dňami a poprosila ich, aby urgentne riešili situáciu, aby kontinuálnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti bola zachovaná,“ povedala Eliášová. Podľa nej má poisťovňa vyriešiť situáciu tak, aby sa pacient nemusel ničoho obávať.

Odporúčané články

Ministerstvo nevyvodí personálnu zodpovednosť pre problém s Medirexom Píše Zuzana Šebová

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X