VšZP pripravila pre poistencov COVID balíček, vyšetrenie rozlíši chrípku od nového koronavírusu

VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.
  • aktualizované 8. septembra, 16:24

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pripravila pre poistencov COVID balíček. Ako na tlačovom brífingu uviedla podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková, COVID balíček okrem štandardného COVID vyšetrenia PCR metódou obsahuje aj respiračné vyšetrenia.

Viac o téme: Koronavírus

Respiračné vyšetrenia obsahujú výkony, ktoré rozlíšia chrípku od ochorenia COVID-19 a iných respiračných ochorení. Okrem toho sa do tohto balíčka zahrňujú v indikovaných prípadoch aj protilátky.

„Z pohľadu poistenca príznaky COVID aj potenciálnej chrípky sú skoro identické, je veľmi dôležité, aby pacient, keď chytí prvé príznaky, si bol istý, či má COVID-19, iné respiračné ochorenie alebo chrípku,“ doplnil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva štátnej poisťovne Richard Strapko.

Pandemické príplatky v Dôvere

Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, poisťovňa od 1. septembra opäť zaviedla pandemické príplatky pri použití vyššej formy ochranných pomôcok pre všeobecných lekárov, špecialistov aj zubných lekárov.

Upravili tiež pravidlá revízie tak, aby poskytovatelia neboli dotknutí pandémiou, zameškané prevencie sa napríklad môžu vykonať dodatočne. Dôvera tiež zabezpečila, aby každý ambulantný segment dosiahol minimálne 75 percent úhrady minulého roka.

Na rok 2020 tiež zvyšovali zmluvné objemy pre agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti tak, aby nijako neobmedzovali poskytovanie starostlivosti. „Situáciu naďalej pozorne sledujeme a v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie budeme zvažovať ďalšie opatrenia,“ uviedol Štepianský.

Union uhrádza aj telemedicínu

Hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že poisťovňa v súvislosti s pandemickou situáciou pokračuje v úhrade telemedicíny u všeobecných lekárov pre dospelých, deti a dorast, špecialistov, gynekológov a zubných lekárov. Zaviedla tiež úhradu telemedicíny pri diaľkovom nastavovaní kardio-stimulátorov.

Novinkou je napríklad uhrádzanie rizikového príplatku pneumológom za bronchoskopiu a tiež zvýhodnenie podmienok uhrádzania ochranných pomôcok. Poisťovňa tiež rozšírila zmluvnú sieť laboratórií, v ktorých indikovaným poistencom uhrádza PCR testy na nový koronavírus aj protilátky.

„Zazmluvňujeme tiež nové výkony u diabetelógov v súvislosti s ambulantným nastavením inzulínovej pumpy, aby pacienti nemuseli podstupovať hospitalizácie a nemocnice mali prípadne voľné kapacity na covidových pacientov,“ dodala Dupaľová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta Havelková