VšZP upozorňuje na nekalé praktiky poistných maklérov. Stačí im jeden podpis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Podpis dôchodcu
Foto: ilustračné, Getty Images

Aj tento rok sa opakovali prípady Slovákov, ktorí z ničoho nič zistili, že sa stali poistencami inej zdravotnej poisťovne. Ako je to možné? Taktiky niektorých maklérov majú blízko k podvodu.

„Pravidelne sa stretávame s prípadmi, kedy sa poisťovací makléri uchyľujú k zavádzaniu, alebo skôr k vedomému klamaniu ľudí s vidinou úspešne uzatvorenej poistnej zmluvy a získanej provízie od poisťovní,“ upozornila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v príspevku na Facebooku.

Desiatky oklamaných poistencov

Ako pre portál vZdravotníctve.sk spresnil hovorca VšZP Matej Neumann, minulý a tento rok poisťovňa zaznamenala desiatky hlásení od poistencov, ktorí doplatili na nekalé prepoisťovacie praktiky zo strany maklérov.

„O zmene zdravotnej poisťovne sa dozvedeli až vtedy, keď dostali preukaz poistenca z novej zdravotnej poisťovne. Niektorí uvádzali, že uzatvárali zmluvu o pôžičke, podpisovali agentovi viaceré dokumenty, ale nezaregistrovali, že bola medzi nimi aj prihláška do inej zdravotnej poisťovne,“ opísal hovorca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Makléri úradovali aj na ulici

Medzi ďalšími sťažovateľmi boli podľa Neumanna aj takí, ktorí na ulici „niečo podpísali“ neznámym ľuďom. Dnes si už ani nespomínajú, čo na ulici podpisovali, ale výsledkom bolo prepoistenie.

Evidovali sme aj prípad poistenky, ktorá nám telefonovala do call centra, že podpísať prihlášku do inej zdravotnej poisťovne ju presvedčili neznámi ľudia, keď bola pod vplyvom liekov,“ uviedol Neumann.

Podnet na legislatívnu úpravu

Ako ďalej doplnil, VšZP na základe týchto upozornení ešte v decembri 2019 podala podnet Ministerstvu zdravotníctva SR na legislatívnu úpravu zákona č. 581/2004 o zdravotných poisťovniach.

Požadovali sme v ňom, aby zákon ustanovil, kto a na základe akého právneho vzťahu môže vykonávať nábor poistencov do zdravotných poisťovní. Tento podnet VšZP využila aj v rámci práve prebiehajúcej novelizácie uvedeného zákona a nad rámec novely predložila návrh, aby zdravotná poisťovňa mohla vykonávať nábor poistencov iba vlastnými zamestnancami v pracovnom pomere dohodnutom na neurčitý čas na ustanovený týždenný pracovný čas,“ ozrejmil.

Poistenci by si mali informácie overovať

Poisťovňa vyzýva ľudí, aby boli v kontakte s prepoisťovacími maklérmi ostražití a informácie si overovali – v pobočkách či prostredníctvom infolinky alebo webstránky.

VšZP pri oslovovaní klientov vždy postupovala v súlade s platnými zákonmi. Odmietame nekalé praktiky poistných maklérov a trváme na tom, že financie určené na ich odmeny by mali zostať v systéme zdravotnej starostlivosti a zdravotné poisťovne by o poistencov mali ,zabojovať kvalitnými službami,“ povedal na margo taktík Neumann.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Matej Neumann
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa