VšZP úspešne odoslala viac ako polovicu ročných zúčtovaní

Vszp_budova.jpg
VšZP Foto: vZdravotnictve.sk

Poisťovňa sa rozhodla distribuovať ročné zúčtovania postupne v menších dávkach, aby tak predišla nadmernému zaťaženiu ÚPVS

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) úspešne odoslala viac ako polovicu ročných zúčtovaní. Časť z nich podľa tlačovej správy poisťovne odoslala elektronicky.

VšZP sa tento rok rozhodla distribuovať ročné zúčtovania postupne v menších dávkach, aby tak predišla nadmernému zaťaženiu Ústredného portálu verejnej správy (ÚPVS).

K 1. augustu VšZP spracovala 605-tisíc výsledkov ročného zúčtovania poistného za rok 2017. Odoslala už 387-tisíc výsledkov poistencom a platiteľom poistného, z toho 75-tisíc zúčtovaní bolo odoslaných do e-schránok platiteľov zriadených na ÚPVS.

Zatiaľ bez problémov

Odosielanie je podľa hovorkyne VšZP Viktórie Vasilenkovej zatiaľ bez problémov.

Poisťovňa predpokladá, že tento rok celkovo odošle 610-tisíc ročných zúčtovaní, z toho cez ÚPVS 120-tisíc. Elektronicky ich prvýkrát posielala vlani.

„VšZP preto upozorňuje všetkých, ktorí majú e-schránku aktivovanú zo zákona, aj tých, ktorí si ju aktivovali zatiaľ dobrovoľne, aby jej obsah zodpovedne kontrolovali. Vyhnú sa tak neuhradeniu nedoplatku na poistnom a následnému možnému zverejneniu v zozname dlžníkov či exekučnému vymáhaniu pohľadávky,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Poistenci sa môžu odvolať

Poistenci, ktorí dostali ročné zúčtovanie, si môžu pozrieť jeho výsledky.

Ak s ním nesúhlasia, môžu podať námietky cez ePobočku. Zamestnancom a zamestnávateľom, ktorí v nej nie sú registrovaní, zašle VšZP v dokumente o výsledku ročného zúčtovania potrebné prístupové heslá.

Samostatne zárobkovo činné osoby budú mať v ePobočke k dispozícii aj výpočet preddavku na poistné od 1. januára do konca roku 2019. Poistenci, ktorí nevedia, či splnili podmienky na vykonanie ročného zúčtovania, si to môžu overiť taktiež v ePobočke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa